Свет

Финска безбедноснa служба скинула ознаку тајности са докумената о Кенедијевом убици

Упркос напорима службе Супо, нису утврђени Освалдови мотиви за долазак у Хелсинки, а и свакодневне активности 19-годишњег Американца током његовог боравка у Финској остале су неутврђене
Финска безбедноснa служба скинула ознаку тајности са докумената о Кенедијевом убициwww.globallookpress.com © Lee Harvey Oswald

Финска безбедносно-обавештајна служба (Супо) скинула је ознаку тајности са досијеа старог 60 година, који баца ново светло на посету Ли Харвија Освалда Финској 1959. године, пренели су фински медији.

Ли Харви Освалд је 22. новембра 1963. године убио америчког председника Џона Ф. Кенедија, а већ следећег дана, Супо је написао меморандум о Освалдовом боравку у Финској.

До сада, међутим, тај и још два документа држани су у тајности, преноси фински јавни медијски сервис YLE.

У документу је наведено да је у ноћи 10. октобра 1959. године младић идентификован као амерички држављанин Ли Харви Освалд стигао у хотел Торни у Хелсинкију, изнајмио собу 309 и најавио петодневни боравак.

Међутим, после само две ноћи, Освалд је променио боравиште и преселио се у хотел Клаус Курки, где је остао још три ноћи.

Упркос напорима службе Супо, нису утврђени Освалдови мотиви за долазак у Хелсинки, а и свакодневне активности 19-годишњег Американца током његовог боравка у Финској остале су неутврђене.

Досијеи службе Супо показују да је Освалд поднео захтев за совјетску визу, која му је изненађујуће брзо одобрена.

Америчка Воренова комисија, задужена за истрагу убиства Џона Ф. Кенедија, приметила је да је Освалдова виза одобрена у необично брзом року.

Дана 12. октобра 1959. године, Освалд је поднео захтев за туристичку визу у совјетској амбасади у Хелсинкију и већ 14. октобра та виза му је одобрена.

У периоду Хладног рата на совјетску визу се чекало више од недељу дана.

У Освалдовој пријави за пасош у Сједињеним Америчким Државама наведено је да је његова намера да студира у Швајцарској или на Универзитету у Туркуу, у Финској.

Међутим, након одласка у Москву из Хелсинкија, Освалд је изразио жељу да добије совјетско држављанство.

image