Резолуција о прекиду ватре у Гази: Египат подржао, Америка тражи осуду Хамаса
Америчка амбасадорка при Уједињеним нацијама Линда Томас Гринфилд изјавила је да резолуција о хитном прекиду ватре у Гази представља још једну резолуцију којом се не осуђује палестинска милитантна група Хамас.
"Наш циљ мора да буде да дугорочно зауставимо смрт, девастацију и разарање, а то једноставно није будућност коју Хамас жели да види", рекла је она у Генералној скупштини УН.
Томас Гринфилд је додала да САД раде на "одрживом миру", као и да се Вашингтон слаже са неким деловима резолуције.
"Слажемо се да је хуманитарна ситуација тешка, да захтева хитну и трајну пажњу, да цивили морају да буду заштићени, у складу са међународним хуманитарним правом", навела је Томас Гринфилд.
Она је позвала све државе да подрже амандман Аустрије и да "једногласно осуде Хамас због терористичких акција 7. октобра".
"Зашто је то тако тешко", упитала је америчка званичница.
Амбасадор Аустрије при Уједињеним нацијама Александар Маршик је претходно рекао да је његова земља "темељно размотрила" нацрт резолуције, поздрављајући то што се изричито захтева ослобађања свих талаца и омогућавање приступа хуманитарне помоћи.
Он је позвао чланице УН да прихвате аустријски амандман у којем се наводи улога Хамаса у подстицању најновије ескалације насиља. Амандман, међутим, није добио потребну већину.
У нацрту резолуције која је представљена у ГС УН тражи се "моменталан хуманитарни прекид ватре", као и да се "све стране придржавају својих обавеза према међународном праву, укључујући међународно хуманитарно право, посебно у погледу заштите цивила".
Поред тога, позива се на "тренутно и безусловно ослобађање свих талаца" и на "обезбеђивање приступа хуманитарне помоћи" у Појас Газе. Овај предлог поднела је група од 20 арапских земаља и Организација за исламску сарадњу.
Амбасадор Египта у УН: Резолуција је једина гаранција за спас Палестинаца у Гази
Амбасадор Египта при Уједињеним нацијама Осама Махмуд Абделкалек Махмуд, изјавио је да је резолуција којом се позива на прекид ватре у Гази "веома једноставна, јасна и експлицитна".
"Садржи само четири оперативна параграфа. Међутим, примена ових параграфа тек треба да се деси, иако је трагична хуманитарна ситуација неподношљива за Палестинце", рекао је он на Генералној скупштини Уједињених нација.
Он је навео да је усвајање и имплементација ове резолуције "једина гаранција за спас невиних цивила и да се морају испитати ратни злочини који су почињени над Палестинцима".