Саветник за безбедност чешке владе: Украјину треба поделити да се спаси шта се спасити може
Саветник за националну безбедност Владе Чешке Томаш Појар не искључује сценарио поделе Украјине, макар привремене.
Појар је је у подкасту портала Сезнам.цз оценио да би привремена подела територије, западном делу земље дала могућност за већу интеграцију у евроатлантски простор.
"Било би ми драго и желим им то, да Украјина освоји сваки квадратни километар, али то не видим као вероватну варијанту. На крају, када погледамо историјски и друге конфликте, у најмању руку привремено, а сами знамо колико дуго може трајати привремено, може да дође до поделе Украјине", казао је он у подкасту.
Чешки званичник рекао је да што буде већи тај западни део Украјине, "то боље".
"За нас, а мислим и за цео Запад, истински пораз би било то да стоји руски, совјетски војник поново на границама са Словачком", казао је Појар.
Додао је да Запад мора да помогне Украјини, како би Русија била што даље од његових граница.
Саветник за безбедност претпоставља да ће Русија настојати да рат траје најмање до избора за америчког председника следеће године, у нади Кремља да ће се Америка, ако се у Белу кућу врати Доналд Трамп, повући у самоизолацију.
"Чим Украјинци буду убеђени да за њих није повољно да даље воде борбене операције и стабилизују фронт морамо да подржимо ту њихову одлуку. Али, то мора да буде њихова одлука, притисак споља неће функционисати. Ако би Русија окупирала 20 одсто украјинске територије, морамо да помогнемо да оних 80 одсто Украјине буду стабилна, слободна земља, довољно добро наоружана да Рус мора да се поразмисли", казао је чешки званичник.
Појар је оценио да је била исправна одлука НАТО-а да не дозволи да се рат у Украјини претвори у сукоб Русије и Алијансе, што би се, према његовом мишљењу, десило ако би се прогласила зона забране лета над Украјином.
Поводом "умора од рата" у Украјини и анкета у Чешкој и Европској унији које показују пад подршке војној помоћи Кијеву и ратним избеглицама, Томаш Појар је рекао да је време да почне да се отворено говори да и Запад на том рату зарађује.
"Време је да почнемо да говоримо да ми Чеси на рату у Украјини зарађујемо. То је тешко рећи, звучи грозно, али када погледате с аспекта привреде, наше фабрике војне индустрије, приватне фабрике, платиле су 83 милиона евра пореза на добит за прошлу годину више него претходне. Издате су лиценце за извоз у вредности од преко пет милијарди евра, а то не плаћа чешки порески обвезник", казао је Појар.
Комерцијалне испоруке оружја и војне опреме Украјини чешким грађанима доносе новац преко пореза, плата за запослене, а оружје су купили Украјинци, али плаћају га Холанђани, Данци, Американци и неке друге земље.
"Убеђен сам да и када су у питању украјинске избеглице, оно што ће чешки порески обвезник дати до краја године биће мање него то колико ће 120.000 запослених украјинских избеглица уплатити преко пореза на приходе и социјалних и здравствених доприноса", рекао је Појар.
Он је нагласио, такође, да је Чешка као поклон Украјини дала расходовано старо совјетско оружје, а да је заузврат од САД и Немачке добила новац и модерно западно оружје у два пута већој вредности него колико је поклонила Украјини.