Берни Сандерс против наоружавања Израела: Не смемо дозволити да се ово настави
Израелу не треба дати 10 милијарди долара "безусловне војне помоћи" за вођење "бруталног рата" против Палестинаца у Гази, рекао је у уторак амерички сенатор Берни Сандерс који је на председничким изборима 2016. изгубио од Хилари Клинтон у трци за демократску номинацију.
Он је прошлог месеца изашао у јавност са сличним тврдњама, уз напомену да би било прикладно "подржати одбрамбене системе" који бране Израел од ракетних напада.
Овај пут, међутим, сличне напомене није било. Сандерс је ситуацију у Гази назвао "бруталним ратом против палестинског народа" који води израелски премијер Бенјамин Нетанијаху.
"Иако признајемо да је Хамасов варварски терористички напад започео овај рат, морамо такође признати да је војни одговор Израела био крајње несразмеран, неморалан и у супротности са међународним правом", оценио је Сандерс, приметивши да Тел Авив против Газе користи "америчке бомбе, артиљеријске гранате и друге облике наоружања".
Сенатор је истакао да је више 22.000 Палестинаца убијено, а још 57.000 рањено у израелским ударима од 7. октобра, док је око 70 одсто Газе уништено или оштећено, а 85 одсто њеног укупног становништва већ расељено.
"Не смемо дозволити да се ово настави", рекао је 82-годишњи сенатор јеврејског порекла, додавши да "порески обвезници САД више не смеју бити саучесници у убијању невиних мушкараца, жена и деце у Гази".
До Сандерсове осуде долази у тренутку када је Стејт департмент осудио изјаве два кључна Нетанијахуова савезника, у којима се позива на трајно расељавање Палестинаца који живе у Гази.
Вашингтон се у начелу залаже за успостављање палестинске државе и за то да Газом управља Палестинска управа са седиштем на Западној обали. Нетанијахуова влада је одбацила оба предлога.
Финансирање Израела је једна од ставки у оквиру захтева администрације председника САД Џозефа Бајдена за хитна допунска средства у вредности од 106 милијарди долара, а који подразумева и више од 60 милијарди долара за наоружавање Украјине. Републиканци су у више наврата блокирали усвајање овог пакета, како у Представничком дому, тако и у Сенату.
"Црвени" посланици Представничког дома усвојили су засебан пакет војне помоћи Израелу у вредности од 14 милијарди долара, који су демократе затим блокирале.
Прошле недеље, Стејт департмент је одобрио испоруку артиљеријских граната за Израел у вредности од 147,5 милиона долара, притом заобишавши Конгрес тако што се позвао на националну ванредну ситуацију.