Свет

Пољски министар позваo на ударе по Русији: Кијеву дати ракете за нападе по руским командним центрима

Пољска не може имати јаку војску као њени "потенцијални противници", те мора ојачати обавештајне структуре, признале су данас пољске власти
Пољски министар позваo на ударе по Русији: Кијеву дати ракете за нападе по руским командним центримаwww.globallookpress.com © Jakob Ratz

Требало би одговорити на последње нападе Русије по Украјини, и то "језиком који Путин разуме", каже пољски министар спољних послова Радослав Сикорски, додајући да би Кијеву стога требало послати ракете дугог домета како би се гађали руски командни центри и ракетни силоси. 

Овај министар, такође, наводи да би требало појачати санкције против Москве како председник Русије Владимир Путин не би могао да прави ново оружје. 

У међувремену, пољски министар за обавештајну службу Томаш Семоњак признао је данас да Варшава никада не може да има такву војску, какву имају њени "потенцијални противници", и то из демографских разлога.

А о којем се то "потенцијалном непријатељу" ради, открио је прошле године бивши пољски министар одбране Матеуш Блашчак. 

"Главна претња Пољске је Русија и њене империјалистичке тенденције", рекао је једном приликом министар.

Стога, како је данас објаснио Семоњак, Пољска треба да има одличну обавештајну службу, како би компензовала то што не може имати бољу војску од противника. 

"Постоји много примера широм света који показују да добре обавештајне агенције у великој мери унапређују националну безбедност", појаснио је. 

Претходни министар одбране Мариуш Блашчак, подсетимо, изјавио је да жели да повећа број војника до минимум 300.000 и то до 2035. године. Тренутно, војска броји 193.000 војника.

Ипак, актуелне власти критиковале су Блашчака, сматрајући да се ради о наглом повећању броја војника, иако није речено колико би војска, према њиховим проценама, требало да има војника.

Подсетимо, од почетка СВО Пољска је почела активно да ради на војним капацитетима, а локални медији писали су да се земља спрема за потенцијални војни сукоб. У том циљу радило се на обнављању склоништа, а власти су најавиле и изградњу нових. Спуштена је и старосна граница за све оне који желе да прођу војну обуку, а  активно се ради и на војној пропаганди.

Варшава је чак затражила од САД њено нуклеарно оружје, док је сада већ бивши премијер Пољске Матеуш Моравјецки изјавио да ће Пољаци временом убедити своје НАТО партнере да би то требало учинити. 

Почетком прошле године, бивши министар одбране Мариуш Блашчак такође је истакао да Пољска планира да створи једну од најјачих војски у Европи, те да у том циљу ради на формирању још једне додатне дивизије на истоку земље.

Ипак, данашња вест показује да је оптимизам Пољака по питању најјаче европске армије ипак утихнуо. 

image