Свет

"Фајненшел тајмс": Русија има предност над Украјином у електронском ратовању

Свеприсутност дронова на бојном пољу један је од разлога зашто украјинска дуго очекивана контраофанзива није успела да постигне значајније територијалне добитке и зашто су копнене борбе сада углавном статичне
"Фајненшел тајмс": Русија има предност над Украјином у електронском ратовањуwww.globallookpress.com © Bulkin Sergey

Рекордан број руских ваздушних напада на Украјину током новогодишњег периода открио је проблеме које Кијев има са технологијом за електронско ратовање, а која служи за ометање и преусмеравање непријатељских дронова и навођених пројектила, пише "Фајненшел тајмс".

Обе стране су уложиле значајна средства у системе који могу да неутралишу армије беспилотних летелица, али Москва одржава предност зато то се већ фокусирала на ове способности и пре почетка Специјалне војне операције.

Украјина и Русија користе десетине хиљада дронова месечно, наводи ФТ. Оне се све више окрећу јефтиним, комерцијално доступним дроновима за осматрање које контролишу оператери помоћу камере на глави.

"Руси у последње време производе толико (дронова) да то постаје огромна претња", рекао је начелник украјинске дронске јединице, пуковник Иван Павленко.

Свеприсутност дронова на бојном пољу један је од разлога зашто украјинска дуго очекивана контраофанзива није успела да постигне значајније територијалне добитке и зашто су копнене борбе сада углавном статичне.

Уз помоћ тих летелица, било која група тенкова или оклопних возила може се уочити и уништити за свега неколико минута.

Русија је распоредила све више свог електронског наоружања како би потиснула са курса украјинску прецизну муницију испоручену са Запада, као што су ракете ХИМАРС и артиљеријске гранате "екскалибур".

Москва је такође користила своје електронске капацитете како би опонашала лансирање ракета и дронова, збунила украјинску противваздушну одбрану и идентификовала њихове локације, рекао је Павленко.

Без адекватне заштите, украјинске трупе су лак плен за артиљеријске ударе вођене беспилотним летелицама, дронове које бацају бомбе и ударе дронова-камиказа, наводи ФТ.

Један украјински војник се жалио на недостатак заштите за његову јединицу, која је у великој мери збрисана током недеља интензивног бомбардовања на источном фронту, наглашавајући да су их руски дронови "ударали као комарце".

"Какав радио-електронски рат? . . . Нисмо имали ништа. Не желим ни да се присећам тих дана у рововима. Наши момци су падали као муве", додао је он.

И Русија и Украјина су имале јаке школе за истраживање и развој електронског ратовања, које су успостављене у доба СССР-а, али руска влада је уложила током последњих десетак година уложила велика средства у том сектору.

"Електронско ратовање је изузетно важан део модерних операција и Руси су у њему имали значајну предност током целог рата, што се показало као трајни проблем за Украјину", рекао је сарадник британског института РУСИ Џек Вотлинг.

image