Перегрин полетео ка Месецу: САД лансирале први лунарни модул у протеклих пола века
Први амерички лунарни модул у последњих 50 година лансиран је данас ка Месецу, покренувши надметање приватних компанија у трци за испоруке нових летелица НАСА и другим потенцијалним купцима.
Модул "перегрин" компаније "Астроботик текнологџи" лансиран је на потпуно новој ракети "вулкан" компаније "Јунајтед лаунч алајанс" (УЛА), преноси АП.
The Peregrine lander #PM1 has already completed Phase One of its lunar journey: assembly of the spacecraft flight model, a rigorous acceptance testing campaign, and encapsulation within the @ulalaunch Vulcan rocket at Cape Canaveral. Phase Two of this mission begins tonight! pic.twitter.com/Kub2eoot0j
— Astrobotic (@astrobotic) January 8, 2024
Ракета "вулкан" је пред свитање полетела са космодрома на Флориди и однела модул у орбиту око Месеца, а покушај слетања планиран је за 23. фебруар.
Компанија "Астроботик текнологџи" из Питсбурга има за циљ да буде прва приватна фирма која је успешно слетела на Месец, што су постигле само четири државе.
Последњи пут су САД покренуле мисију слетања на Месец у децембру 1972. године, када су Џин Кернан и Харисон Шмит из Апола 17 постали 11. и 12. човек који су ходали Месецом и тај догађај представља врхунац ере у којој је доминирала НАСА.
Нови програм свемирске агенције "Артемис", назван по сестри близнакињи грчког бога Аполона, настоји да врати астронауте на површину Месеца у наредних неколико година, али прво ће, вероватно пре краја ове године, полетети модул са четири астронаута који ће само кружити у орбити Месеца.
ULA Launches the First Vulcan Centaur with the Peregrine Moon Lander https://t.co/11f3EPm0s3
— Chris Bergin - NSF (@NASASpaceflight) January 8, 2024
Ракета "вулкан" која је данас лансирана дугачка је 61 метар и заправо је надограђена верзија изузетно успешне ракете "атлас В" коју су произвели "Боинг" и "Локид-Мартин" у оквиру заједничке компаније УЛА, али која се постепено повлачи из употребе, наводи Ројтерс.
Компанија милијардера Џефа Безоса, "Блу Ориџин" обезбедила је два главна мотора за ракету која је данас лансирана.