Амерички министар одбране Лојд Остин разговарао је данас са кинеским колегом, генералом Веи Фенгхеом, о унапређењу комуникације између две земље у кризним ситуацијама, изјавио је портпарол Пентагона.
Остин је, на другом овогодишњем састанку са кинеским министром одбране, изразио забринутост због све опаснијег понашања кинеских ратних авиона Кинеске народноослободилачке армије које "повећава ризик да се догоди несрећа", рекао је портпарол Пентагона, бригадни генерал Пат Рајдер, преноси Ројтерс.
У јуну је кинески борбени авион пресрео аустралијски војни осматрачки авион у региону Јужног кинеског мора, саопштило је аустралијско министарство одбране.
Аустралија је тада саопштила да је кинески авион долетео веома близу испред авиона РААФ-а и пустио "свежањ" са малим комадићима алуминијума који су упали у мотор аустралијске летелице.
Кинески министар одбране Веи Фенгхе рекао је америчком колеги да је Тајван у сржи кључних интереса Кине и да је "црвена линија" која не сме да се пређе.
"Решење Тајвана је питање кинеског народа, ниједна спољна сила нема право да се меша", рекао је Веи на састанку с америчким министром одбране Лојдом Остином.
Сједињене Државе, како је поручио, морају да поштују кључне интересе Кине и навео је да се нада да би могле да усвоје рационалну, практичну политику према Кини и да врате односе Кине и САД на прави пут.
Пекинг гледа на Тајван као на неотуђиви део Кине.
Раније су кинески државни медији цитирали портпарола министарства одбране Тана Кефеија који је рекао да је главни разлог тренутног стања односа између Кине и Сједињених Држава то што су Сједињене Државе донеле погрешну стратешку процену.
Тан је рекао да Кина није одговорна за стање односа.
Први званични састанак од јуна
Данашњи састанак уследио је после трочасовног сусрета председника САД Џоа Бајдена и кинеског председника Си Ђинпинга прошле недеље на маргинама самита Г20 у Индонезији, чији је циљ био да се спречи да затегнути односи између две земље прерасту у нови хладни рат.
Састанак, одржан на маргинама конференције министара одбране у Сијем Реапу, први је састанак Остина и Веија од јуна, уочи посете Ненси Пелоси Тајвану, што је разбеснело кинеске власти.
Кина је на посету Пелоси почетком августа гледала као на велику провокацију. Пелоси је највиши амерички званичник који је посетио острво последњих деценија. Након тога је рекла да се више неће кандидовати за челно место демократа у будућем Представничком дому, где су републиканци освојили већину.
Од тада, Кина и САД покушавају да смање тензије организовањем састанака високих званичника.
Председник Џо Бајден и Си Ђинпинг су 14. новембра разговарали три сата на самиту Г20 на Балију у Индонезији. Ово су били први директни разговори између лидера две највеће светске економије откако су постали председници.
Након тог састанка уследио је сусрет Си Ђинпинга и потпредседнице САД Камале Харис на Азијско-пацифичком самиту у Бангкоку.
Харис је појачала поруку Џоа Бајдена да две земље морају да "задрже отворене канале комуникације како би одговорно управљале конкуренцијом између наших земаља", рекао је званичник Беле куће.
Како су пренели кинески државни медији, Си је Харисовој рекао да је његов састанак са Бајденом био "стратешки и конструктиван" и да је "веома важно одредити правац кинеско-америчких односа" у будућности.