Будимпешта је, наводно, сигнализирала Европској унији да је спремна попусти у питању финансирања Украјине, пише "Политико" позивајући се на више европских дипломата и званичника.
Мађарски премијер Виктор Орбан у децембру је блокирао четворогодишњи пакет финансирања Кијева у износу од 50 милијарди евра, што је навело европске лидере да размотре раскид са "светим" принципом блока да је за сваку одлуку потребна једногласна сагласност свих 27 чланица Уније и да покушају да пронађу начин да заобиђу проблематичног лидера.
Иако још нема договора о томе које уступке би ЕУ могла да понуди Мађарској како би заузврат Орбан повукао вето, дипломате и званичници са којима је "Политико" разговарао, уверени су да је излаз из овог зачараног "танте за кукурику" круга могућ.
Као од разлога за то је уверење у бриселским круговима помињу се "сигнали" које је Европска комисија упутила Будимпешти - да неће моћи да уцењују ЕУ и траже одмрзавање средстава која је Брисел стопирао због наводног кршења демократских принципа.
Иако је у Бриселу постојала одређена спремност да се Орбану понуде неки уступци за постизање договора, већина земаља чланица је одбацила покушај Мађарске да подели средства за Украјину на годишње транше које би сваке године морале да добију једногласно одобрење. Практично, ово би Орбану дало моћ да сваке године блокира финансирање Украјине од ЕУ или да извлачи уступке од Брисела.
"Мало је вероватно да ће државе чланице прихватити решење које Мађарској даје шансу за редовне уцене", рекао је један дипломата ЕУ.
Друга идеја која би "засладила" компромис била је средњорочна ревизија финансирања 2025. Али ова опција, коју је Мађарска понудила пре неколико месеци, такође је неприхватљива за најватреније присталицаме Кијева.
"Настао би хаос ако бисмо се за 12 месеци поново састали и одлучивали да ли ће Украјини бити продужена исплата средстава", рекао је званичник.
Званичник ЕУ је наговестио да би потенцијални компромис могао да укључи извршну власт ЕУ која надокнађује Мађарској отплате камата на готовину након пандемије.
Комисија такође разматра увођење "кочнице у случају нужде" која би омогућила свакој земљи која се противи финансирању Украјине да одложи исплате и дискусије на самиту лидера ЕУ. Али ова опција не би дозволила ни једној држави чланици да стави вето на исплате.
Консензус је да ће сваки коначни компромис морати да укључи неке уступке Мађарској - довољно да се Орбану омогући да прогласи победу код куће, закључује бриселски портал.