Израелска војска оскрнавила је најмање 16 гробаља током своје копнене офанзиве на Газу, уништавајући надгробне споменике, а у неким случајевима, чак и откопавајући посмртне остатке, открива Си-Ен-Ен. Све то под изговором да се и вечна почивалишта користе у војне сврхе.
У Кан Јунису, на југу Појаса Газе, израелске снаге уништиле су једно гробље, уклањајући посмртне остатке, наводно у оквиру потраге за остацима талаца које је заробио Хамас.
ИДФ истиче да њени припадници понекад "немају другог избора" осим да гађају гробља која, како тврде, Хамас користи у војне сврхе.
Спасавање талаца и проналажење и враћање њихових тела представља једну од њених кључних мисија у Гази, због чега су, како кажу, тела уклоњена из неких гробница.
"Процес идентификације талаца, који се спроводи на безбедној и алтернативној локацији, обезбеђује оптималне професионалне услове и поштовање покојника", рекао је портпарол ИДФ за Си-Ен-Ен, додајући да се тела за која је утврђено да нису таоци "враћају достојанствено и с поштовањем".
Портпарол израелских оружаних снага није, међутим, објаснио зашто су велики делови гробаља срушени булдожерима да би се претворили у војне испоставе или зашто су војна возила паркирана тамо где су некада стајали гробови.
"Имамо озбиљну обавезу да поштујемо мртве и не постоји политика стварања војних локација на гробљима", тврди портпарол за Си-Ен-Ен.
Намерно уништавање верских објеката, као што су гробља, међутим, крши међународно право, осим под ограниченим околностима због којих би таква места евентуално могла да постану војни циљеви.
Правни стручњаци који су говорили за Си-Ен-Ен, упозоравају да би овакви израелски поступци могли да буду окарактерисани као ратни злочини.
Стручњаци за међународно право, наиме, кажу да је скрнављење гробница у супротности са Римским статутом, споразумом из 1998. којим је успостављен и управља Међународним кривичним судом за суђење за ратне злочине, геноцид, злочине против човечности и злочине агресије. Израел, који је првобитно подржавао стварање суда, није ратификовао Римски статут.
Гробљима се, према међународном праву, даје заштита као "цивилним објектима" и пружа им се посебна заштита, са ограниченим изузецима.
Гробља се, наиме. могу напасти или уништити само ако их друга страна у рату користи у војне сврхе, или ако се то сматра војном нуждом, при чему стечена војна предност надмашује штету која се наноси.
Међу оскрнављеним гробљима, налази се и оно у насељу Шаџаји у граду Газа, на коме је, према сателитским снимцима, ИДФ био од 10. децембра.
ИДФ је 18. децембра објавио недатирану фотографију, како су рекли, Хамасовог ракетног бацача на територији гробља Шаџаја.
Слична сцена уништења десила се на гробљу Бани Сухеила, источно од Кан Јуниса, на а на сателитским снимцима виде трагови булдожера и изградње одбрамбених утврђења током најмање две недеље крајем децембра и почетком јануара ове године.
Надгробни споменици такође су уништени на гробљу Ал Фалуџа у насељу Џабалија, северно од града Газе, гробљу Ал-Туфа, источно од града Газе, и гробљу у насељу Шеик Иџлин у граду Гази.
Поред сателитских и снимака који круже друштвеним мрежама, новинари Си-Ен-Ена су своје доказе прикупили и сами, када је оклопни транспортер који их је превозио прошле недеље прошао кроз гробље Нев Буреиџ у Ал-Буреиџу, палестинском избегличком кампу у централној Гази.
Остала гробља која је медиј анализирао на сателитским снимцима показала су мало или нимало знакова уништења или војних утврђења, а међу њима су и два гробља на којима су сахрањени војници из Првог и Другог светског рата, укључујући хришћане и неке Јевреје.