Руски посланик: Ако ће Американци да распоређују нуклеарне ракете по Европи, ми ћемо своје на Кубу
Русија би требало да постави своје нуклеарно оружје у "пријатељске земље" у близини САД као одговор на наводне планове Вашингтона да премести своје тактичко атомско оружје у Европу, предложио је посланик Алексеј Журављов.
Његови коментари су уследили након што је британски "Телеграф" објавио да САД желе да разместе своје нуклеарно оружје у Великој Британији, први пут после 15 година, како би се супротставиле наводно повећаној претњи из Русије.
Журављов, који је први заменик председника руског парламентарног одбора за одбрану и лидер партије "Родина", истакао је да Британија има своје нуклеарно оружје, а да су САД већ распоредиле део свог атомског арсенала у неколико европских земаља које су близу Русије.
"Стога, мало је вероватно да би додатно распоређивање (нуклеарног оружја у УК) имало утицаја на војно-политички пејзаж", навео је Журављов.
Ипак, политичар је сугерисао да би Москва требало да размисли о размештању сопственог нуклеарног оружја ближе САД и да га пошаље у "пријатељске земље попут Кубе, Венецуеле и Никарагве".
Журављов је подсетио и да су системи наоружања напредовали од кубанске ракетне кризе 1962. "Руске хиперсоничне ракете које би биле лансиране са наше територије стигле би до САД брже од подзвучних ракета које би Америка лансирала", сматра посланик.
Он је такође истакао да Русија има стратешку авијацију, као и огроман арсенал подморница које се налазе на непознатим локацијама широм светских океана. "Имамо начина да одговоримо на било какве нападе САД и НАТО-а", упозорио је Журављов.
Руско Министарство спољних послова је раније упозорило да ће Москва бити принуђена да предузме "компензационе контрамере" у случају да се америчке нуклеарне бојеве главе врате у Британију. Русија је такође више пута оптуживала Запад да подстиче тензије у Европи, и навела је наставак ширења НАТО-а на исток као један од основних узрока сукоба у Украјини.
У међувремену, одређени број западних званичника подстиче страх од наводног руског напада на Европу у наредних неколико година, и позивају владе и грађане да се припреме за "велики сукоб" са Москвом.
Русија је, међутим, оштро демантовала било какве планове за инвазију на суседне европске земље, а портпарол Кремља Дмитриј Песков назвао је такве тврдње "преваром". Руски председник Владимир Путин је такође нагласио да Москва "нема геополитичких, економских или војних интереса да води рат против НАТО-а" и да би уместо тога радије побољшала везе са блоком предвођеним САД.