Свет

Наставак насилне "украјинизације": Кијев војницима забрањује да говоре руским језиком

Све рестриктивне мере усмерене на сузбијање руског језика ипак нису дале "позитивне" резултате
Наставак насилне "украјинизације": Кијев војницима забрањује да говоре руским језикомGetty © Sean Gallup

Велики део припадника украјинске војске и даље говори једним од најраспрострањенијих језика у Украјини – руским, упркос напорима тамошњег режима да се обрачунају са рускојезичним становништвом.

Међутим како је саопштио украјински омбудсман надлежан за језике, Тарас Кремен, у војсци ће се организовати "специјални курсеви" како би њени припадници унапредили познавање украјинског језика.

Кремен је ово најавио приликом састанака са јединицама Територијалне одбране у центру за обуку, који је одржан у понедељак, наведено је у саопштењу његове канцеларије.

"Током састанка са регрутима, договорено је да се покрену курсеви језика за оне припаднике који желе да унапреде своје знање и припреме се за испит за утврђивање нивоа знања државног језика", изјавио је Кремен.

"Биће ми драго да помогнем у стварању таквих курсева и у другим јединицама", додао је он.

"Кршење" државног закона о језику, који између осталог обавезује војску да користи украјински, забележено је и великом делу јединица, укључујући и оне распоређене у Кијеву, сматра Кремен.

Као што је већ познато, кроз историју у Украјини је живело многобројно становништво чији је матерњи језик био руски, нарочито у источним деловима.

Велики део војника и даље користи руски језик на фронту, што и не чуди с обзиром на то да је на последњем попису из 2001. године, 14,2 милиона грађана Украјине (готово 30 одсто укупне популације) изјавило да им је руски језик матерњи.

Међутим ова чињеница није спречила бившег украјинског председника Петра Порошенка да 2019. године потпише закон о језику којим је једино украјински језик добио статус државног, а његова употреба постала обавезна у свим областима друштвеног живота.

Тако је Порошенко само наставио политику Кијева да се руски језик потисне из јавног живота, која траје од насилне промене власти 2014. године. Ни тренутни режим Владимира Зеленског није одустао од идеје искорењивања руског језика, па је 2021. године полагање испита из украјинског језика постало обавезно, за све који желе да се запосле у влади или добију држављанство Украјине.

Ипак све рестриктивне мере усмерене на сузбијање руског језика нису дале "позитивне" резултате, па је тако у октобру, у изјави за украјинске медије један снајпериста изјавио:"Тамо (у зони борбених дејстава) нико не говори украјински".

Украјински снајпериста тврдио је и да је руски језик уобичајен на свим деловима фронта на којима је био распоређен. "У мојој јединици двојица говоре најгрубљи 'суржик' (мешавина руског и украјинског), а отприлике двојица, тројица украјински језик. Остали говоре руски", додао је он.

Москва је у више наврата осуђивала покушај Кијева да искорени руски језик и културу и нагласила да "насилна украјинизација" представља кршење међународног права и нарушавање права дела популације чији је руски језик матерњи, и која чини око четвртину од укупног становништва Украјине.

image