Дивљање у Гази: Израелци славе уништавање цивилних објеката
На стотине видео-снимака показују дивљање израелских војника у Појасу Газе, док булдожерима руше куће и исмевају палестинске жртве.
"Њујорк тајмс" је имао увид у стотине оваквих снимака, између осталих и око 50 клипова на којима израелска инжењерија булдожерима, багерима и експлозивима уништава куће, школе и друге цивилне објекте.
Неки снимци наводно показују како војници "вандализују локалне продавнице и школске учионице" и "дају погрдне коментаре о Палестинцима".
У једном видео-снимку објављеном на Тик-току, види се како војник подиже палац док вози булдожер у северној Гази. Натпис који прати снимак је "Престао сам да бројим колико сам насеља срушио".
The IDF was originally three terrorist groups, Hagana Irgun and Lehi, that combined into one terrorists group. Look at this IDF terrorists glee as he destroys a civilian home, burying children in rubble. This is not a human being. This is a demon.pic.twitter.com/tRZd4MKW2g
— Syrian Girl 🇸🇾 (@Partisangirl) January 3, 2024
Други снимак приказује војника ИДФ-а који изјављује да је један кварт "нестао" док његова камера снима рушевине у даљини.
Неки војници су делили видео-снимке на којима играју испред уништених зграда, док су други постављали мимове и музичке спотове који приказују рушење стамбених и других објеката у Гази.
Неки од ових снимака које су припадници ИДФ-а објављивали помињу се и у тужби за геноцид коју Јужна Африка води против Израела пред Међународним судом правде.
У својој правној документацији од 85 страница, Преторија клипове оцењује као форму "геноцидног говора", напомињући да у једном клипу војници славе рушење више од 50 кућа у Гази, док у другом певају да ће уништити цео Кан Јунис.
"Њујорк тајмс" наводи да су неки од видео-снимака у супротности са прописима ИДФ-а који регулишу објаве војног особља на друштвеним мрежама, а који изричито забрањују понашање које "штети људском достојанству" или које би могло да утиче на "имиџ ИДФ-а и његову перцепцију у очима јавности".
Израелска војска је у изјави за "Њујорк тајмс" осудила видео-снимке, наводећи да истражује "околности", уз напомену да нису у складу са војним наређењима.
"Понашање снага које произилази из снимака је жалосно", додаје ИДФ.
Разарања стамбених подручја која се виде на снимцима одражавају се у статистици УН-а о рату, а агенција процењује да је преко 60 одсто свих стамбених јединица у Гази уништено или оштећено у израелским операцијама.
Реч је о око 300.000 кућа и станова, док је око 85 одсто од 2,2 милиона становника енклаве принуђено да напусти своје домове.