Бивши лидер СФРЈ остао без одликовања Италије: Тито више није "Витез републике"
Палата председника Републике Италије саопштила је да маршал Тито није више "Витез републике".
Објашњење је да "одликовање истиче смрћу примaоца", али ово признање дуго је у Италији већ предмет полемика између партија десног центра, које су желеле да га одузму бившем председнику Југославије, и левог центра, критичара тог предлога. Председничка палата Квиринале је пресекла да су "одликовања повезана са животом примаоца и престају после њихове смрти", па "маршал Тито није више носилац ’Витеза ордена великог крста за заслуге Републике Италије’, одликовања које му је додељено 2. октобра 1969. године.
"Ситуација је јасна у вези са Јосипом Брозом Титом, шефом југословенских комуниста, одговорним за масакр у јамама, а који је био носилац одликовања од 1969, до смрти 4. маја 1980. године", истиче се.
Сада треба видети да ли је ова одлука довољна да се стигне и до краја политичких битака.
Ова историјска одлука је без замерки, како са правне тачке гледишта, тако и са историјске - подсећају посланици Демократске партије (ПД) левичарске оријентације, на Комисији за уставна питања, јер Квиринале "није донео одлуку већ само цитирао закон", остављајући ту материју историји, и њеној интерпретацији, без да се сада политички инструментализује.
Партија премијерке Ђорђе Мелони Италијанска браћа изражава задовољство што је "расплетено клупко", подсећајући на закон према коме почасти додељене за живота престају смрћу. Истовремено, већ дуже време десничари говоре о "диктатури маршала Тита" и нечему "нераздвојном од етничког чишћења Италијана који су живели у Истри, Ријеци и Далмацији".
Губитком одликовања додељеног маршалу Титу чува се сећање на болну успомену италијанског народа на жртве у јамама и на прогон, истиче се.
Подсећа се да се одлука не односи само на Тита, већ и на "бившег румунског диктатора Николаја Чаушескуа", носиоца истог одликовања, као и на Мобутуа Сесеа Секоа, бившег председника Заира. И те почасти сад су неважеће.
Остаје ипак део историје
Имена Тита и осталих налазе се и даље на званичном сајту Председништва републике, где остају као историјски документ.
"То је и праведно, прошлост се не брише. Било је то неко време када је Италија желела да истакне одређене личности. И то не треба да се заборави", објашњава се.