Канадски борци за "људска права": Не може традиционализам, али може нацизам
Твитер је последњих дана био поприште окршаја Руске aмбасаде у Канади и самопрокламованих "прогресивних" онлајн крсташа.
Све је почело када је Руска амбасада на Твитеру објавила слику прекрижене ЛГБТ заставе, са поруком: "Породица је најважнија. Породицу чине мушкарац, жена и дете".
It is all about family. Family is a man and a woman and children. pic.twitter.com/zJeONBDq0J
— Russia in Canada (@RussianEmbassyC) November 25, 2022
"Хомофобична објава због које су људи побеснели", оценио је канадски портал "Дејли хајв", а коментар је стигао и од Министарства спољних послова Канаде.
"Русија је поново изабрала да промовише мржњу. Ово је апсолутно неприхватљиво и за тако нешто нема места у Канади. Овде смо слободни да волимо кога изаберемо. Наша влада ће се увек борити за права ЛГБТ особа, овде и широм света", наводи се у писаном саопштењу.
Украјински канадски конгрес, организација која представља украјинску заједницу у Канади, била је толико "погођена" овом објавом Руске амбасаде да је позвала премијера и министарку спољних послова Канаде да протерају руске дипломате.
"Руска амбасада у Канади већ дуго се бави ширењем мржње", написали су на Твитеру. "Необјашњиво је да Мелани Жоли и Џастин Трудо и даље одбијају да протерају било кога од руских дипломата."
#Russian embassy in #Canada has long engaged in spreading hate. Inexplicably @MelanieJoly and @JustinTrudeau still refuse to expel any Russian diplomats.#cdnpolipic.twitter.com/TcpUMpgZxc
— Ukrainian Canadian Congress (@ukrcancongress) November 25, 2022
Одговарајући на бројне нападе, Амбасада је поручила да личне склоности нису исто што и људска права.
"Канада и друге државе које подржавају неолибералну агенду намерно искривљују стварност мешајући концепте индивидуалних сексуалних оријентација и универзалних људских права."
⚡Embassy statement🔗https://t.co/Las3C3ovolpic.twitter.com/XGwydPCg25
— Russia in Canada (@RussianEmbassyC) November 25, 2022
Бесна је била и министарка спорта Паскал Сент-Онж, која је поручила да "руска хомофобна пропаганда није добродошла у Канади".
"Поступање са ЛГБТ особама у Русији је срамно и представља напад на основна људска права", написала је Сент-Онж на Твитеру.
Russian homophobic propaganda is not welcome here. The treatment of LGBTQ2+ people in Russia is a disgrace and an attack on basic human rights. 🏳️🌈🏳️⚧️ #polcanhttps://t.co/TuoEg4VXkg
— Pascale St-Onge (@PascaleStOnge_) November 25, 2022
Одговор је стигао убрзо, праћен сликом царске породице Романових.
"Госпођо, уз дужно поштовање према вашем мишљењу, хоћете ли, молим вас, да истражите и објасните како сте дошли на овај свет?", написала је Амбасада Русије.
Madame, with all due respect to your opinion, will you, please, explore and explain how you appeared in this world? https://t.co/4lawldBWiFpic.twitter.com/l4kCzDfvzV
— Russia in Canada (@RussianEmbassyC) November 26, 2022
Иначе, Паскал Сент-Онж је прошле године именована за Министарку спорта, као и министарку одговорну за Агенцију за економски развој у региону Квебека, чиме је постала прва лезбејка на позицији савезног министра, поручивши да жели да се придружи напорима либералне владе да "Канаду учини равноправнијом и инклузивнијом".
Не може традиционализам, али може нацизам
Кад говоримо о доследности инклузије у Канади, најбоље сведочи чињеница да су бројни сарадници нациста и чланови "одреда смрти" нашли своју "мирну луку" управо у овој земљи.
Истраживање које су спровеле канадске јеврејске групе показало је да се више од две хиљаде припадника злогласне дивизије "Галиција" настанило у Канади после Другог светског рата, на захтев британске владе, о чему је извештавао центар "Симон Визентал". 14. Вафен гренадирска дивизија СС-а, познатија као "Галиција", била је састављена од украјинских ултранационалиста и борила се на страни нациста.
Поред тога, Канада је угостила и хиљаду сарадника нациста из балтичких држава.
Један од извештаја "Џерузалем поста" који се бави осумњиченим ратним злочинцима оценио је да је Канада скоро па "блажено уточиште за нацисте".
И не само да ратни злочинци блажено уживају сва људска права у толерантној Канади, него се они и овековечују кроз различита обележја.
Тако се у шетњи можете налетети на споменик Роману Шухевичу, украјинском екстремном националисти који је сарађивао са нацистима током Другог светског рата и сматра се одговорним за смрт десетина хиљада људи, укључујући Пољаке, Јевреје, Белорусе, Русе, па чак и друге Украјинце.
У близини овог споменика налази се још једно обележје посвећено припадницима поменуте "Галиције".
Јеврејске и пољске групе у Канади деценијама позивају на уклањање споменика, али без успеха.
Фотографије Шухевича и озлоглашеног Степана Бандере могу се наћи у украјинским културним и друштвеним центрима широм Канаде, јер су они хероји међу украјинским ултранационалистима, како у Украјини, тако и у дијаспори.
Kристија Фриленд, заменица канадског премијера, "ухваћена" је са бандеровским обележјима и слоганима, али из њеног кабинета нису се удостојили да одговоре на упите канадске штампе.
Ваљда је једини прави одговор у томе да је Канада земља где су "сви слободни да воле кога изаберу", па макар то били и ратни злочинци.