Русија и Украјина биле су близу постизања мировног споразума у пролеће 2022. године, према којем је Кијев био спреман да се обавеже на неутралност, преноси "Велт", позивајући се на нацрт споразума.
Позивајући се на документ од 17 страница од 15. априла 2022. године, немачки лист пише да су Москва и Кијев у начелу постигли споразум и да би преостале разлике биле "изглађене" на самиту председника Русије и Украјине Владимира Путина и Владимира Зеленског.
Према "Велту", Украјина се тада обавезала на "трајну неутралност" без присуства страног оружја или трупа, као и да неће "примати, производити или набављати" нуклеарно оружје. Кијев је наводно такође гарантовао да неће одржавати војне вежбе са другим земљама.
Заузврат, Русија се обавезала да неће нападати Украјину, а Кијев је могао да добије безбедносне гаранције од САД, Велике Британије, Француске и Кине. Ако би Украјина била нападнута, њени гаранти би подржали њено право на самоодбрану у року од три дана, уз ратификацију релевантних споразума од стране сваке државе учеснице, чиме би они постали правно обавезујући.
"Велт" наводи и да су споразумом руско полуострво Крим, као и делови Донбаса били искључени из било каквих безбедносних гаранција датих Украјини.
Међутим, нејасно је који делови Донбаса су били обухваћени клаузулом. Лист наводи да иако је Русија желела да се тачне границе утврде на самиту Путин-Зеленски, Кијев је то одбио, инсистирајући да се оне заснивају на украјинском тумачењу.
Истовремено, Москва је наводно сигнализирала да је спремна да повуче своје трупе са украјинске територије, али не и са Крима и Донбаса. И о томе је требало да разговарају Путин и Зеленски.
Две стране су такође наводно имале велика неслагања око величине украјинске војске, пошто је Кијев желео да задржи много више трупа него што је Москва била спремна да дозволи.
"Велт" је пренео да је Москва захтевала да руски постане други званични језик у Украјини. Русија је наводно тражила и укидање свих међусобних санкција и одустајање од тужби, истовремено позивајући Кијев да забрани нацизам и "агресивни национализам". Те захтеве је Украјина одбила, пише лист.
Коментаришући сада пропали споразум, један украјински преговарач је за "Велт" рекао: "То је био најбољи договор који смо могли да добијемо". Преговарач је навео и да је Кијев био у јачој преговарачкој позицији 2022. него сада.
Руски званичници су раније потврдили да су Украјина и Русија биле близу мировног споразума, али су тврдили да је напредак стопирао тадашњи премијер Велике Британије Борис Џонсон, који је наводно саветовао Кијев да настави борбу. Џонсон је негирао оптужбе.