Свет

Исправка: Демонстранти не покушавају да преузму власт методама српске НВО

Парламент Грузије је 1. маја усвојио предлог закона "О транспарентности страног утицаја" у другом читању, којим се предвиђа да организације које добијају више од 20 одсто средстава из иностранства региструју као "агенти за стране интересе"
Исправка: Демонстранти не покушавају да преузму власт методама српске НВО© Tanjug/AP Photo/Zurab Tsertsvadze

Служба државне безбедности Грузије саопштила је данас да је циљ организатора протеста против усвајања закона "О транспарентности страног утицаја" у тој земљи да насилно преузму власт користећи методе "српске невладине организације КАНВАС".

"Да би се деморалисали и провоцирали полицајци, користе се методе повезане са организацијом обојених револуција, као што су застрашивање, мито, сценирање њиховог преласка на страну демонстраната, што има за циљ распад државних структура и преузимање власти силом", пише у саопштењу грузијске службе.

Ипак, грузијска Служба за државну безбедност није предочила доказе за своје тврдње нити су такви докази објављени из неког другог извора. Још једна недоследност у саопштењу грузијске Службе за државну безбедност, као и у његовом медијском преношењу, јесте опис организације ЦАНВАС. Реч је о организацији коју су 2005. године основали Срђа Поповић и Слободан Ђиновић, чланови активистичког покрета Отпор, који је деловао у Србији током '90-их година. Организација промовише употребу ненасилног отпора у циљу промицања људских права и демократије. Грузијска влада је и прошле године оптуживала ЦАНВАС да организује насилно свргавање владе, што се на крају није десило. Као “доказ” за то наведено је да су активисти из Грузије сарађивали са овом организацијом током ненасилне револуције 2003. године. На web страници ЦАНВАС-а објашњава се чиме се организација заправо бави.

Како је указано анализом портала раскринавање.ба , у чланку није јасно назначено да су тврдње из саопштења институције, већ су представљене као независно утврђене чињенице, због чега су те тврдње уклоњене из текста. Дакле, грузијска Служба за државну безбедност није презентовала доказе за своје тврдње, нити су такви докази јавно објављени из неког другог извора, те се такве тврдње сматрају манипулацијом чињеница.

image