Свет

Стејт департмент и ЕУ упозорили Грузију: Ризикујете чланство у ЕУ и НАТО због антизападне реторике

Вашингтон већ 32 године помаже грузијској економији, а као одговор Тбилиси погрешно оцењује ту сарадњу и подрива фундаменталне односе са САД, поручио је портпарол Стејт департмента Метју Милер
Стејт департмент и ЕУ упозорили Грузију: Ризикујете чланство у ЕУ и НАТО због антизападне реторике© Tanjug/AP Photo/Zurab Tsertsvadze)

Грузија ризикује своје чланство у Европској унији и НАТО-у због антизападне реторике и закона о страним агентима, изјавио је портпарол Стејт департмента Метју Милер.

"Изјаве и активности грузијске владе нису у складу са демократским вредностима које чине основу за чланство у ЕУ и НАТО-у и угрожавају пут Грузије ка евроатлантским интеграцијама", упозорио је Милер.

Према његовим речима, Вашингтон већ 32 године помаже грузијској економији, а као одговор Тбилиси погрешно оцењује ту сарадњу и подрива фундаменталне односе са Сједињеним Државама.

Портпарол Стејт департмента осудио је насиље над демонстрантима и оценио да је земља "инспирисана Москвом".

Међутим, оно што је заборавио да каже јесте да је у САД одавно на снази закон о страним агентима.

У међувремену и генерални директор Директората Европске комисије за проширење Герт Јан Копман упозорио је грузијску владу да је предложени закон о страним агентима неприхватљив и да би његово усвајање представљало озбиљну препреку да Грузија постане чланица ЕУ.

Копман је то рекао новинарима током посете главном граду Грузије, Тбилисију, пренео је Ројтерс.

Дан раније грузијски парламент усвојио је у другом читању предлог закона о страним агентима.

Седница је одржана упркос протестима грађана који су се догађали испред зграде парламента, а према доступним подацима 83 посланика је гласало за, док је 23 било против.

Треће читање требало би да се одржи за две недеље, а према речима премијера Ираклија Кобахидзеа посланици ће одобрити документ.

Председница Саломе Зурабишвили изјавила да ће чак и ако парламент усвоји закон у трећем читању, она уложити вето. У том случају, законодавно тело би вето могло да надгласа простом већином гласова.

image