Свет

Зашто се у Швајцарској води расправа око укидања мамографских прегледа?

Контроверзе око ефикасности и негативних последица скрининга и даље нису разјашњене
Зашто се у Швајцарској води расправа око укидања мамографских прегледа?© FOTO TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Прошло је тачно 10 година од извештаја у "Њу Ингланд медикал џурналу" који је потресао швајцарску медицинску струку и јавност: Швајцарски медицински одбор позвао је да се постепено укину постојећи програми мамографског скрининга и престане са увођењем нових. 

"Запањило нас је колико су бенефити мамографских прегледа заправо мањи од њихове штетности", написали су 2014. године аутори студије и доктори Никола Билер-Адорно и Петер Јуни који су део седмочланог медицинског одбора. 

"Медицински скандал"

Доктор Милер Адорно је професор медицинске етике на Универзитету у Цириху и члан Департмана за међународно здравство и социјалну медицину при Харвардској медицинској школи у Бостону. Доктор Јуни је епидемиолог са Департмана за клиничка истраживања Универзитета у Берну.  

Они су препоручили да се системски програми скрининга замене програмом информисања жена о мамографском прегледу и пратећим ризицима, те да свака жена треба да доносе индивидуалан избор.

Швајцарски медицински одбор је престао са радом 2022. године, а био је је независна иницијатива за процену технологије која се користи у здравству.

Препоруке одбора нису биле правно обавезујуће, а групу коју су одобрила бројна водећа медицинска тела у Швајцарској су у 2014. години чинили још и онколошки хирург, клинички фармаколог, адвокат и економиста који су се специјализовали за здравствена питања. 

Одбор је именовала и подржавала Конференција министара здравља швајцарских кантона, Швајцарско медицинско удружење и Швајцарска академија медицинских наука, објаснили су тада Билер-Андорно и Јуни.

Овај "медицински скандал", како су га називали поједини медији, неки су гласно подржали, а други оспоравали. 

"Ти људи нису стручни", коментарисао је за "Медскејп медикал њуз" Даниjел Копанс, професор радиологије на Харварду. 

"Да би се избегли сукоби интереса, такви одбори морају да искључе стручњаке у одређеној области. Зашто бисте мене желели на панелу за постављање смерница о операцији мозга?" упитао је тада Копанс.

Поједини швајцарски кантони напустили програм скрининга

Године 2017. контроверза се интензивирала када су поједини швајцарски кантони одлучили да напусте програм који је подразумевао да жене старије од 50 година ради потенцијалног раног открића рака раде монографски преглед на сваке две године.

"Западна и Источна Швајцарска, као и Тичино су за скрининг, остали кантони су против", писао је "Ноје Цирхер цајтунг" када је кантон Берн напустио програм.

Лист цитира неколико студија на ову тему које су спроведене у Швајцарској и Великој Британији и закључује да "обе стране имају добре аргументе", тако да је "на свакој жени да сама одлучи на основу индивидуалног ризика од рака". 

И критичари и заступници скрининга сагласни су да мамографски прегледи доводе до великог броја лажних дијагноза (према извештају Швајцарског медицинског одбора, 100 лажних дијагноза на сваких 1000 прегледаних жена). Међутим, они који заговарају редовне прегледе наводе да скрининг смањује смртност од рака за 20 процената.

"То је тачно - иако само смањење ризика од 20 одсто изгледа мање импресивно када се узму у обзир апсолутне бројке. Према извештају Савета владе Цириха, скринингом се ризик од умирања од рака дојке у наредних десет година може смањити са 0,36 одсто на 0,29 одсто", појаснио је "Ноје Цирхер цајтунг".

Промена препорука и збуњујући закључци широм Запада

Швајцарска, међутим, није једина држава у којој је ефикасност мамогафских прегледа довођена у питање. 

Последњих година, Америчко друштво за борбу против рака и друге групе за рак дојке промениле су своје препоруке о томе када и колико често жене треба да се прегледају.

"Промена је подстакнута великом анализом података који показују да су мамографи довели до знатне претеране дијагнозе — што значи да је скрининг откривао канцере који не захтевају лечење", писао је "Тајм". 

У Француској је 2016. због "контроверзи око последица и ефикасности скрининга" Министарство здравља затражило од француског Националног института за превенцију рака да организује широке јавне и научне консултације о овој теми.

Закључци изнесени годину дана касније били су изузетно конфузни.

"У Извештају о консултацијама закључује се да не постоји научни консензус о користима и ризицима мамографског скрининга", навели су.

Изражава се жаљење због непостојања поузданих студија о утицају скрининга дојке у Француској, као и дубока забринутост због "аномалија у тренутној организацији скрининга, недостатак разумевања кључних концепата скрининга код већине заинтересованих страна, мешања превенције, скрининга и ране дијагнозе.

Помињу се недовољна информисаност жена о ризицима и неизвесностима скрининга, недостатак ангажовања лекара опште праксе, али и обмањујући и нечувен "маркетинг Ружичастог октобра" (октобар је месец борбе против рака дојке), изражавају се сумње у ефикасност неких терапијских стратегија итд.

Французи су на крају препоручили да се за жене млађе од 50 година које имају средњи ризик од рака дојке укину рефундације за мамографске прегледе, да се начелно пракса мамографских прегледа "радикално реформише", да се укину организовани редовни скрининзи, те да се релевантност овог прегледа процењује индивидуално за сваку појединачну пацијенткињу.

Напомињемо да се у научним извештајима и медијским текстовима о овој расправи о последицама мамографа и пратећег зрачења не говори експлицитно, и да се користи општи термин "штетност", без да се он прецизније одреди. Помиње се "недовољна учинковитост и неоправдани трошкови" и то да "штетност превазилази корист", али се не говори шта би то могло да значи за евентуалну пацијенткињу.

Тема се последњих година спорадично актуализује, али у медије нису доспели никакви конкретни потези ни Швајцарске ни других држава.

На друштвеним мрежама се, међутим, дебата шири, будући да се често деле непотпуне информације о томе да је "Швајцарска забранила мамографе", праћене непрецизно и погрешно протумаченим истраживањем из 2012. године, као и медицински неутемељеним тврдњама да мамограф изазива ширење тумора.

Чињеница је, међутим, да расправа и даље није ни близу завршена и заокружена, те да је дефинитвно неопходно спровести релевантна истраживања чији резултат неће бити "жаљење због недостатка закључка" и "препорука да свака жена сама донесе своју одлуку".

image