Бундестаг предложио: Одбрана украјинског неба директно из НАТО земаља

Ово ће скинути терет са украјинске противваздушне одбране и омогућити јој да заштити фронт, рекао је Родерих Кизеветер, посланик из опозиционе Хришћанско-демократске уније (ЦДУ)

Неколико немачких парламентараца подржало је идеју да се западним противваздушни системи из земаља НАТО-а бране од руских ракета изнад Украјине, пише лист "Франкфуртер алгемајне цајтунг".

Према његовим речима, уз помоћ "прекограничне" ПВО западне земље могу да обарају руске ракете изнад Украјине.

"Ово ће скинути терет са украјинске противваздушне одбране и омогућити јој да заштити фронт", рекао је Родерих Кизеветер, посланик из опозиционе Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

Он је као пример навео акције америчке, британске и француске војске у одбијању иранског напада на Израел у априлу.

Ову идеју подржало је и неколико посланика из владајуће коалиције семафор.

Агњешка Бругер из Зелених назвала је исправним постављање система противваздушне одбране на границе земаља које су суседне Украјине да би покрили њене западне регионе.

"Дугорочно гледано, не треба да искључимо да Пољска и Румунија дугорочно пруже Кијеву противваздушну одбрану", рекао је члан њене странке, шеф комитета Бундестага за европску политику Антон Хофрајтер.

Али, према његовим речима, сада ова идеја "није предмет расправе", јер је приоритет набавка опреме и муниције самој Украјини.

Недостатак лансера и пројкетила

Посланик Маркус Фабер из фракције Слободних демократа (ФДП) изразио је мишљење да би ваздушни простор изнад пограничних региона Украјине "у принципу" могао бити заштићен системима ПВО на територији НАТО-а, при чему је напоменуо да већ постоји недостатак лансера и пројектила.

Виши сарадник Минхенске безбедносне конференције Нико Ланге раније је предложио да НАТО обори руске ракете изнад Украјине користећи противваздушне системе стациониране у Пољској и Румунији.

Раније је Макрон у интервјуу за "Економист" поново изјавио да не искључује могућност слања трупа у Украјину ако Руска Федерација пробије линије фронта и ако то Украјина буде захтевала.

Према његовим речима, "многе земље" су се сложиле са приступом Француске о могућем слању трупа.

"Да су Руси пробили линију одбране, да је било захтева Украјине – што данас није случај – имали бисмо легитимне разлоге да себи поставимо ово питање (о слању трупа)", додао је француски председник.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекаоје да Западне земље намерно подстичу ескалацију сукоба јер схватају ризик од потпуног колапса Украјине током руске Специјалне војне операције.

Песков је рекао новинару Сверуске државне телевизијске и радиодифузне компаније (ВГТРК) Павелу Зарубину да су провокативне изјаве западних политичара "намерна ескалација тензија".