Свет

"Блумберг": Украјини требају млади војници, али на фронт шаље старце

Док Русија располаже са значајним људством и планира да повећа број војника у својим оружаним снагама са 1,15 на 1,5 милиона, Украјина се суочава са огромним проблемима на том пољу
"Блумберг": Украјини требају млади војници, али на фронт шаље старце© Tanjug/AP Photo/Efrem Lukatsky

Украјина има проблем да привуче млађе регруте у војску, док већину војника чине људи старији од 40 година, пише "Блумберг".

Ентузијазам старијих грађана Украјине да служе у војсци постао је њена слабост, док сукоб полако улази у своју трећу годину.

Пошто је његова земља надјачана и у наоружању и у људству, председник Владимир Зеленски је гласно говорио о потреби земље за оружјем, у чему је имао одређених успеха. Међутим, он је тиши по питању много осетљивије потребе за људством, пише амерички портал.

Војници са фронта које је интервјуисао "Блумберг" рекли су да је пакет помоћи који је прошлог месеца одобрио амерички Конгрес "почео да ублажава притисак на опрему", које је мањкало док је усвајање закона било неизвесно. Ипак, упркос новом закону о мобилизацији којим се смањује старост за регрутацију, доступност војника остаје проблем.

"Већина људи са којима разговарам имају око 40 до 45 година", рекао је Павло Нарожњи, који прикупља средства за артиљерце, додајући да су "млађи људи – посебно млађи од 30 година – релативно ретки".

Високи војни званичник који је желео да остане анониман поновио је ту процену, наводећи да је просечна старост војника на фронту од 43 до 45 година.

"То је био проблем и раније, а данас је још горе", рекао је Алексеј Мелник, који ради у кијевском истраживачком центру Разумков, говорећи о старости украјинских војника.

Док Русија располаже са значајним људством и планира да повећа број војника у својим оружаним снагама са 1,15 на 1,5 милиона, Украјина се суочава са огромним проблемима на том пољу.

Идеја да млади треба да избегавају бојно поље био је укорењен у закон о регрутацији, која је донедавно била намењена само особама старијим од 27 година.

Тај праг је недавно спуштен на 25, али ситуацију погоршава неефикасно позивање оних који падају у ту старосну групу. У популацији расељеној због борби, многи млади људи не могу да се пронађу.

Само половина од 4,5 милиона расељених поново се регистровала на новој адреси, према званичној статистици.

Проблем за Украјину представља и демографска позадина, зато што има двоструко више Украјинаца у касним тридесетим, захваљујући бејби буму из осамдесетих година прошлог века, него оних који су у раним двадесетим, када породице које су се бориле са неизвесношћу постсовјетске Украјине нису журиле да имају децу.

image