Руководство странке ГЕРБ бившег бугарског премијера Бојка Борисова састало се у недељу са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен, у исто време док је трајала седница парламента о дипломатским тензијама са Србијом након покушаја Бугарске да промени свој став о резолуцији УН о геноциду у Сребреници, преноси "Еуроактив".
Посланици странке Бојка Борисова нису се појавили на сазваној седници парламента, што је резултирало недостатком кворума и изостанком расправе о предизборној афери, која је довела до тензија између Бугарске и Србије.
Уместо да присуствује седници Народне скупштине у Софији, руководство странке ГЕРБ боравило је у Пловдиву са Фон дер Лајен.
"Добродошла у Пловдив, Урсула!", написао је на друштвеним мрежама Борисов, један од главних присталица Фон дер Лајен за обнову мандата, уочи састанка са њом.
ГЕРБ је фаворит за победу на изборима, а истраживања јавног мњења дају му подршку од 27 одсто.
Прошле недеље, гласање о резолуцији УН о геноциду у Сребреници довело је до неочекиваних предизборних тензија у Бугарској, при чему је ГЕРБ оптужен да је заузео проруски став у последњим данима предизборне кампање.
Бугарски медији су у среду објавили документе који показују да је привремени премијер Димитар Главчев у последњем тренутку покушао да промени став Бугарске о резолуцији о геноциду у Сребреници.
Према документима, Главчев је затражио од Лачезаре Стоеве, сталног представника Бугарске при УН, да не подржи резолуцију Генералне скупштине УН којом је 11. јул проглашен "Међународним даном сећања на геноцид у Сребреници".
Стоева је одбила да удовољи захтеву, а земља је подржала резолуцију, чији је коспонзор Софија.
Председник Србије Александар Вучић већ је изразио разочарање ставом Бугарске, рекавши да је очекивао да ће Софија бити уздржана.
Дипломатску аферу искористила је проевропска коалиција Настављамо промене – Демократска Бугарска (ПП-ДБ), главни ривал ГЕРБ-а.
Проевропска коалиција оптужила је Борисова и прелазну владу да служе руским интересима. Конзервативна партија ГЕРБ је у четвртак издала саопштење у којем негира да је њен лидер Борисов вршио притисак на Главчева да промени став земље.
Борисов је имао одличне односе са председником Србије Александром Вучићем када је водио владу у Софији до 2021. године. Њих двојица су одржавали веома блиске везе током изградње гасовода Турски ток кроз Бугарску, што је омогућило испоруку руског гаса Србији и земљама Централне Европе.