Свет

Си пред самит ШОС-а у Казахстану: Супротстављамо се хегемонији и градимо мултиполарни свет

Кинески лидер поручује да је потребно чувати светски поредак заснован на међународном праву и ослањати се на УН, супротстављати се политици моћи и блоковској конфронтацији
Си пред самит ШОС-а у Казахстану: Супротстављамо се хегемонији и градимо мултиполарни светGetty © Lintao Zhang

Предстојећи самит Шангајске организације за сарадњу (ШОС) ће ујединити земље чланице и отвориће нову страницу сарадње, оценио је председник Кине Си Ђинпинг уочи посете Казахстану где ће учествовати на самиту, објавила је агенција Казинформ.

Си је позвао на супротстављање хегемонији и на промовисање мултиполарности.

Према његовим речима, потребно је чувати светски поредак заснован на међународном праву и ослањати се на УН, спроводити истински мултилатерализам, супротстављати се хегемонизму, политици моћи и блоковској конфронтацији.

Лидер Кине је позвао на стварање равноправног и уређеног мултиполарног света и доступне економске глобализације.

"Хајде да заједно унесемо више позитивне енергије и стабилности, даћемо већи кинеско-казахстански допринос обезбеђивању мира широм света", навео је председник.

"Уверен сам да ће се заједничким напорима самит у Астани завршити позитивно, ујединити велику ШОС породицу и отворити нову страницу сарадње", навео је кинески лидер.

Кинеско Министарство спољних послова је потврдило да се Си Ђинпинг упутио у државну посету у Таџикистан и Казахстан, као и да ће учествовати на 24. седници Савета лидера земаља чланица ШОС који ће се одржати 3. и 4. јула у Астани. Ове две државне посете кинеског лидера требало би да се заврше 6. јула, поручује Пекинг.

Очекује се да ће самиту присуствовати лидери држава чланица, будући да је заказан њихов састанак, укључујући и председника Русије Владимира Путина, али и генералног секретара Уједињених нација Антонија Гутереша.

ШОС за сада има девет земаља чланица - Русија, Индија, Иран, Казахстан, Кина, Киргистан, Пакистан, Таџикистан, Узбекистан.

Партнери организације у дијалогу су Азербејџан, Јерменија, Камбоџа, Непал, Турска и Шри Ланка, а земље посматрачи су Авганистан, Белорусија и Монголија.

image