Економија

Москва и Анкара све ближе договору: Русија ће градити још једну нуклеарну електрану у Турској

Министар енергетике Алпарслан Бајрактар је изјавио да "Росатом" напредује у преговорима о новом постројењу. Анкара такође разговара са Кином и САД о нуклеарним пројектима
Москва и Анкара све ближе договору: Русија ће градити још једну нуклеарну електрану у ТурскојGetty © adlaphotography

Руска државна компанија "Росатом" је напредовала у покушају изградње друге турске нуклеарне електране, што је најновији знак јачања енергетских веза Анкаре са Москвом. "Росатом" већ има искуства у турском нуклеарном сектору, јер гради прву нуклеарну електрану у земљи, која се налази у Акујуу. Министар енергетике Алпарслан Бајрактар је изјавио да то руску компанију чини добрим партнером за изградњу фабрике у Синопу, преноси "Блумберг".

Он је рекао да је "Росатом" компанија која је већ инвестирала у Турској и која је стекла искуство.

Јужна Кореја је друга земља за коју се зна да је водила преговоре о планираном постројењу са четири реактора на обали Црног мора.

"Фабрика у Синопу би могла да укључи заједничко улагање јавног и приватног сектора, а очекује се да ће лиценцирање трајати две или три године", рекао је Бајрактар.

Његове изјаве наглашавају стратешки однос између Турске и Кремља у тренутку када савезници Анкаре из НАТО-а смањују ослањање на Москву због сукоба у Украјини.

Русија је већ главни снабдевач Турске сировом нафтом и природним гасом, а њено учешће у нуклеарној енергији у тој земљи омогућиће јој упориште на тржишту електричне енергије које снабдева око 85 милиона људи.

Министар енергетике Алпарслан Бајрактар је рекао да Турска тренутно има за циљ да дода више од 20 гигавата нуклеарног капацитета свом енергетском миксу до 2050. године, али да би тај циљ могла да постигне и десет година раније, ако се локација у Синопу и још једна планирана нуклеарна електрана у региону Тракије прошире на максимални капацитет од осам реактора сваки.

Он је рекао да су у току преговори са Кином о пројекту Тракија и са САД о малим модуларним реакторима. 

image