Неконтролисане испоруке јефтиног жита из Украјине уништавају немачке фармере, пише "Билд", позивајући се на изворе из привреде. Цене пшенице у Немачкој, највећој економији Европске уније, настављају да падају, приметио је немачки лист, додајући да тона те робе тренутно кошта око 200 евра. Цене пшенице су порасле са 287 евра на 435 евра убрзо након што је украјински сукоб ескалирао у фебруару 2022.
"То се дешава због драстично ограничених могућности утовара у Црном мору, знатно већих количина пшенице, која би заправо требало да се извози даље, а тренутно долази у Немачку камионима и теретним возилима. Али, наши млинови и фабрике сточне хране користе предност и очигледно купују пшеницу по дампинг ценама за мање од 160 евра по тони", рекао Бауер Дисмер, произвођач житарица из Доње Саксоније за "Билд".
Званични споразум о житу који је регулисао теретну руту за украјински извоз је престао да важи у јулу 2023. године, када је Москва одбила да обнови првобитну иницијативу уз посредовање Турске и УН. Русија је рекла да САД и ЕУ нису испуниле свој део споразума, јер су блокирале извоз руске хране и ђубрива.
Убрзо након ескалације сукоба у Украјини, ЕУ је суспендовала све царине и квоте на украјинске пољопривредне производе како би омогућила испоруку жита из Украјине на глобална тржишта. Почетком године, модел бесцаринске трговине је продужен за још годину дана.
"Наша пшеница је произведена по највишим немачким стандардима, док украјински произвођачи нису у обавези да дају доказе о количинама пестицида или ђубрива. Да не спомињемо опасности које представља ратна контаминација пшенице", рекао је произвођач Френк Вулекопф.
У међувремену, цене пекарских производа у Немачкој расту упркос значајном паду цена житарица. Фридеман Берг, генерални директор Немачке уније пекара, је рекао да су повећани и други трошкови плата, енергије и бирократије и да су пекари у ЕУ од јануара у обавези да потврде да производња сировина које користе није довела до уништавања шума.
Пољопривредници нису једини актери у индустрији који су погођени масовним приливом јефтиних пољопривредних производа из Украјине, приметио је "Билд", напомињући да и произвођачи пољопривредне опреме трпе, јер узгајивачи житарица не могу да приуште да обнове своју пољопривредну механизацију.