Економија

Економија Србије у 2024: Шта показују најважније бројке

Србија је добила инвестициони кредитни рејтинг, а у 2024. бележи рекордан прилив директних страних инвестиција од 5,1 милијарду евра. Изменама Закона о енергетици, после 35 година укинут је мораторијум на градњу нуклеарних електрана и дефинисан план развоја нуклеарне енергије
Економија Србије у 2024: Шта показују најважније бројкеGetty © stock photo

Србија је у 2024. први пут, у октобру, добила кредитни инвестициони рејтинг од агенције "Стандард енд Пурс" на нивоу "БББ-" са стабилним изгледима за његово даље побољшање, на крају године је била друга најбрже растућа економија у Европи, а остварила је и рекордан прилив директних страних инвестиција од 5,1 милијарду евра.

Србија је у 2024. остварила раст БДП-а од око четири одсто и имала јавни дуг од 46,5 одсто БДП-а, док је просек еврозоне био 89 одсто. У години на измаку Србија не само да је успела да сачува економску стабилност, покрене бројне инвестиције, већ је успела и да оствари рекордну ниску стопу незапослености од 8,2 одсто. Инфлација је у новембру спуштена на 4,3 одсто.

На почетку године, крајем јануара, представљен је програм "Скок у будућност Србија ЕКСПО 2027" који обухвата кључне сегменте свеобухватног развоја Србије, међу којима су програми за подизање животног стандарда грађана, пројекти у области науке и технологије, образовања, развоја инфраструктуре, индустријализације, енергетике, екологије, пољопривреде, здравства, туризма, као и у другим областима од националног значаја.

Председник Александар Вучић је најавио тада да ће наша земља до 2027. у све пројекте уложити 17,8 милијарди евра.

Током ове године почела је изградња неколико објеката од великог значаја за земљу. Постављањем лопте са потписима легендарних играча, али и са својим потписом, Вучић је симболично је 1. маја означио почетак изградње Националног стадиона у Сурчину. Вучић је тада изјавио да Национални стадион мора да буде завршен до 1. децембра 2026. и да је договорено да се финале Лиге Европе игра на њему 2028. године, као и да ће тај стадион бити један од три најлепша у Европи. 

Крајем децембра најављен је још један велики програм, стамбених кредита за куповину станова уз субвенцију државе за младе од 20 до 35 година. Вучић је најавио да ће програм стамбених кредита за младе почети да се примењује од 1. до 15. марта, да је за сада планирано 400 милиона евра за 5.500 стамбених јединица, од чега је 130 милиона евра поклон државе.

Председник Вучић најавио је крајем године да му је званично потврђено да ће САД око 1. јануара 2025. увести санкције НИС-у због руског власништва и да ће разговарати о томе са Американцима и Русима.

Ове године завршени су радови на изградњи брзе пруге од Новог Сада до Суботице у дужини од 108 километара. Та пруга, када буде пуштена у саобраћај, биће део брзе пруге од Београда до Будимпеште.

Догађај по којем ће се посебно памтити 2024. је да је ЕПС званично 13. децембра, поsле 35 година добио нови блок Б3 снаге 350 мегавата у термоелектрани (ТЕ) у Костолцу. 

Србија је крајем новембра, изменама Закона о енергетици, после 35 година укинула мораторијум на градњу нуклеарних електрана и дефинисала план развоја нуклеарне енергије.

Годину на измаку је обележило и пуштање у саобраћај  деонице Моравског коридора од Крушевца до Врњачке Бање на ауто-путу Е-761. Брза саобраћајница од Шапца до Лознице, дужине 54,5 километара која спаја Мачву и Подриње, свечано је отворена 29. децембра. У октобру је отворена и обилазница око Горњег Милановца дуга 9,4 километара, која је коштала 31,7 милиона евра.

Нова уредба о литијуму

Ове године је и Влада Србије 16. јула 2024. усвојила нову уредбу којом је одобрила наставак пројекта експлоатације литијума у долини Јадра, који је стопиран пре две и по године. Меморандум о разумевању између ЕУ и Србије о стратешком партнерству о одрживим сировинама, ланцима производње батерија и електричним возилима потписан је 19. јула у Београду између Србије и ЕУ у присуству представника Србије Александра Вучића и немачког канцелара Олафа Шолца.

Меморандум о разумевању о критичним сировинама између ЕУ и Србије, потписали су у Палати Србија министарка рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић и потпредседник Европске комисије и европски комесар за међуинституционалне односе и стратешко предвиђање Марош Шефчович.

Србија је 5. јуна ове године по први пут на међународном тржишту емитовала одрживе обвезнице (ЕСГ), чиме је прикупљено 1,5 милијарди долара за, како је казао тада министар финансија Синиша Мали, финансирање одрживог развоја, зелених пројеката и пројеката којима се подстиче друштвена одговорност.

Половином октобра објављено је и да је делегација ММФ завршила четврту и последњу ревизију актуелног стенд-бај аранжмана који Србија има са том финансијском институцијом. У току Мисије, договорено је да ће бити склопљен нови аранжман Инструмент за координацију политика (ПЦИ) који ће бити нефинансијског карактера и који ће трајати наредне три године.

Споразуми о слободној трговини

Догађај који је обележио 2024. је и ступање на снагу Споразум о слободној трговини (ССТ) између Србије и Кине 1. јула који се односи на око 20.000 артикла, а одмах без царина може да се извози око 60 одсто њих. Овај споразум омогућава преференцијални приступ кинеском тржишту за производе српског порекла и он ставља компаније из Србије у много бољи положај у односу на компаније из Европе и окружења и требало би да доведе до значајног повећања извоза, проширења инвестиционих и производних капацитета у нашој земљи, али и повећања конкурентности, као и јачања свеукупне привредне активности.

У Каиру је 13. јула потписан Споразум о слободној трговини између влада Србије и Арапске Републике Египта и он обухвата све тарифне ознаке прописане националним царинским тарифама обе земље, а базни ниво царина и других дажбина је 1. март 2023. године.

Почетком октобра у Београду је потписан и Свеобухватни споразум о економском партнерству између Србије и Уједињених Арапских Емирата и он обухвата све области од значаја за економске и трговинске односе обе земље и односи се на трговину робама и у том делу је симетричан, као и на услуге и промоцију развоја инвестиција и другог.

Укидање динара на КиМ

Ову годину је посебно обележила Уредба тзв. Централне банке Косова (ЦБК) о забрани употребе динара у готовинским трансакцијама на Косову и Метохији која је ступила на снагу 1. фебруара, а 12. маја истекао је прелазни период и све готовинске трансакције било где у покрајини морају да се обављају у еврима.

Почетком јула 2024. Народна банка Србије (НБС) је купила пет тона злата у иностранству у вредности од 350 милиона евра.

Крајем априла је саобраћај пребачен и на нову траку брзе саобраћајнице Дунавског коридора од ауто-пута Београд-Ниш до Пожаревца, а 26. априла спојена је и брза пруга између Новог Сада и Суботице спајањем шине на главном колосеку 108 километара дуге брзе пруге НС и Суботице у Бачкој Тополи.

У септембру је одржана и свечана церемонија покретања серијске производње кинеске фабрике Линглонг у Зрењанину, а инвестиција је вредна милијарду долара. То је највећа гринфилнд инвестиција у Србији, а у првој фази запослено је 1.235 српских радника.

Половином новембра започело је рушење хотела "Југославија" у Београду, а претходно је најављено да ће на том месту бити изграђен нови луксузно стамбено-пословни комплекс. 

image