Економија

Карл Маркс на стероидима или како су субвенције поделиле ЕУ

Стожер плана Урсуле фон дер Лајен и ЕК за помоћ европској индустрији је проширење ограничења суме новца које владе могу да издвоје као државну помоћ предузећима, што ће значити да ће јаче европске економије моћи више да помогну својој индустрији
Карл Маркс на стероидима или како су субвенције поделиле ЕУ© Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен саставља план за спас европске индустрије од пропасти, али има само један проблем: европске владе га не подносе, пише "Политико".

Комисија ЕУ требало би ове недеље да представи план за помоћ великим предузећима и привредницима који се суочавају са две велике претње: огромним трошковима струје и америчким домаћим субвенцијама за ривалску индустрију.

Стожер плана Лајенове је да ће бити олабављена ограничења суме новца које владе могу да издвоје као државну помоћ предузећима, а у таквој ситуацији постоји опасност да ће најбогатије економије ЕУ, попут немачке или француске, надмашити у државној помоћи својим предузећима оне слабије што ће потпуно пореметити правичност европског тржишта.

Такозвани једнаки услови за европску економију већ висе о концу пошто су билиони евра државних субвенција већ одобрени током пандемије вируса корона и како би се ублажио иницијални шок после почетка руске специјалне операције у Украјини, рекао је један европски дипломата.

Планови Фон дер Лајенове за оснивање новог независног фонда ЕУ, потенцијалног извора готовине за мање земље чланице, само су трик како би се олабавила правила о субвенцијама, рекао је други дипломата.

У нацрту плана у који је "Политико" имао увид, председник Европског савета Шарл Мишел такође предлаже оснивање фонда којим би се финансирали заједнички зајмови ЕУ и који би омогућио државама чланицама да субвенционишу своју индустрију под једнаким условима. На прошлонедељном састанку, како сазнаје овај медиј, више амбасадора ЕУ одбацило је овакав план, а холандски дипломата Роберт де Грот описао је изјаву председника Савета као "Карла Маркса на стероидима".

Међу европским дипломатама има и оних који сумњају да је план написан у Паризу, будући да се Француска већ неко време залаже за лабављење правила о државној помоћи што би омогућило влади да одвоји више новца за предузећа.

Лидери ЕУ разговараће на ову тему 9. и 10. фебруара, а Данска, Финска, Ирска, Холандија, Пољска и Шведска већ су у нонпејперу изразиле бојазан да ће "државна помоћ производњи и комерцијалним активностима имати значајан негативни ефекат на уситњавање унутрашњег тржишта, штетну трку у субвенцијама и слабљење регионалног развоја".

Сличан документ послала је наводно и Италија, која се такође супротставила релаксирању правила о државној помоћи и истакла да је 77 одсто државне помоћи одобрене током тренутне кризе концентрисано у двема земљама – Француској и Немачкој. Неравнотежа ће се додатно погоршати јер друге државе не могу да се пореде са њиховим финансијским могућностима, поручено је у нонпејперу из Рима.

И комесар за конкуренцију Маргарет Вестагер заузела је опрезан приступ, поручујући да овакво субвенционисање неће функционисати.

Док је и сам предлог изазвао препирку међу државама чланицама, Европска комисија предложила је и одакле да се обезбеди новац за фонд.

Комисија има на уму да се неискоришћена средства из пакета за опоравак и других финансијских оквира попут "Рипауер ЕУ" пренамене и да се избегне ново задуживање.

Ни тај план није наишао на одобравање појединих држава чланица, па је тако немачки министар финансија Кристијан Линднер рекао да не подржава нове субвенције и велику државну помоћ и да није уверен да је било који од ових финансијских инструмената потребан.

image