
Држава пет година регулише тржиште деривата: Нафташи траже да се цене "ослободе"

Влада Србије још једном је продужила Уредбу о ограничењу цена деривата нафте у наредних 60 дана. Генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије Томислав Мићовић је изјавио да смо ушли у пету годину одређивања максималне цене и подсетио да би то требало да буде мера која се доноси за краткорочно решавање неких питања. Он је указао да нафтне компаније имају проблем дугорочног планирања и инвестирања због ограничења цена и рекао да се надају да је период од 60 дана који је Влада Србије одредила заправо наговештај да треба да се ослободи тржиште.

"Ово је пета година да влада регулише цене и било је заиста озбиљних периода где је то било сасвим коректно и прихватљиво за све, и за потрошаче и за нафтни сектор. Али, када год су те нагле промене, не можете ви административним путем, све да имате најбољу намеру, не можете да осликате тржишна кретања, једноставно је немогуће", рекао је Мићовић за РТС.
Генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије је рекао да очекује укидање Уредбе, односно да ће у року од 60 дана Влада Србије аргументовати зашто више нема потребе за ограничењем цена.
"Ако се опет затегне ситуација, истог часа влада може поново да реагује", рекао је Мићовић, који истиче да цене деривата ни без уредбе неће "експлодирати".
У наредних 60 дана највиша малопродајна цена за "евро дизел" и "евро премијум БМБ 95" биће једнака просечној велепродајној цени увећаној за 21 динар. Истовремено цена "евро дизела" намењеним пољопривредницима износиће 184 динара.
"Ми смо тражили, рецимо, у неколико наврата да се на ауто-путу у овом периоду великог транзита, да се ту 'ослободе цене'. Биле би можда два, три динара више цене на самом ауто-путу", навео је Мићовић.
Он је објаснио да би Влада, у случају да се поново затегне ситуација на Блиском истоку, могла истог тренутка да реагује.
"То и раде многе земље – изађу из регулације цене, па се врате назад. Хрватска је то радила, рецимо, уназад годину дана", додао је Мићовић.



