Економија

ОПЕК+ најавио смањење производње: Скок цене нафте од осам одсто

Бела кућа је саопштила да је одлука ОПЕК+ непромишљена, и додала да ће САД радити с произвођачима и потрошачима фокусирајући се на цене бензина
ОПЕК+ најавио смањење производње: Скок цене нафте од осам одсто© Tanjug/AP Photo/Amr Nabil, File

Цена нафте је скочила након што је ОПЕК+ неочекивано најавио смањење производње сирове нафте, што ће изазвати нове проблеме на тржишту, те донети додатни инфлаторни удар светској економији, али и направити пометњу у Белој кући, преноси "Блумберг".  

Нафта "Вест Тексас интермедијет" поскупела је за чак осам одсто, што је највећи скок током једног дана у више од годину – продавао се по цени од 79,81 долара по барелу у 11.20 по сингапурском времену.

Земље формата ОПЕК+, укључујући Русију, саопштиле су јуче, 2. априла, да ће од следећег месеца смањити производњу за више од милион барела дневно, што ће трајати до краја 2023. Трговци су пак очекивали да ће ОПЕК+ одржати стабилну производњу црног злата.

Како је најављено, Русија и Саудијска Арабија свешће производњу за 500 хиљада барела дневно, Казахстан за 78 хиљада, Уједињени Арапски Емирати за 144 хиљаде, Оман за 40 хиљада, Кувајт за 128 хиљада, Ирак за 211 хиљада и Алжир за 48 хиљада барела дневно.

Према саудијском министарству енергетике, ово смањење производње је "превентивна мера", неопходна због стабилизације тржишта, преноси АП.

Америчка агенција наводи и да ће овај потез пре свега Саудијске Арабије довести до додатног заоштравања односа Вашингтона и Ријада.

Бела кућа је саопштила да је одлука ОПЕК+ непромишљена, и додала да ће САД радити с произвођачима и потрошачима фокусирајући се на цене бензина.

Сједињене Државе су раније позвале Саудијску Арабију и друге савезнике да повећају производњу нафте будући да настоје да оборе цену овог енергента и тако смање руске приходе од извоза нафте.

Скупље цене сирове нафте прете да подстакну и даље високу инфлацију, што ће отежати настојања централних банака, укључујући Федералне резерве САД, да укроте притисак цена. Фед је поново повећао каматне стопе прошлог месеца, а амерички званичници би требало да се састану у мају како би утврдили монетарну политику.

Нови потез ОПЕК+ има потенцијал да гурне тржиште у дефицит у другом кварталу 2023, иако се раније очекивао суфицит. Ипак, више цене могу да смање одређену потражњу, као и да погоршају инфлацију против које се централне банке боре, можда и да доведу до рецесије, пише "Блумберг".

Земље ОПЕК+ су у мају 2020. године смањиле производњу нафте за 9,7 милиона барела дневно због пада потражње након пандемије короне. Од тога су одустали у августу 2022, да би од новембра поново смањили производњу на два милиона барела дневно.

image