Све мање долара у светским девизним резервама: Десет пута брже пада
Позиција долара као светске резервне валуте драстично је ослабљена током 2022. године, иако је укупан обим светске трговине у великој мери остао непромењен.
Долари су током прошле године чинили око 47 одсто светских девизних резерви, што је значајан пад у односу на 55 одсто пре само две године, односно око две трећине 2003. године, показују резултати истраживања британске консултантске агенције "Еуризон Ес-Ел-Џеј".
"Пад од осам процената за само годину дана изузетан, то је десет пута више од просечног годишњег пада удела долара у светској трговини", написали су аутори истраживања Џоана Фрер и Стивен Џен.
Опадање заступљености долара у светској трговини драстично се убрзало од почетка сукоба у Украјини прошлог фебруара.
"Изузетне акције", пре свега санкције западних земаља против Русије, учиниле су многе држава мање склоним да користе долар као резервну валуту и у трговини, пише у истраживању.
Након што је Русија прошле године започела своју Специјалну војну операцију, већина западних земаља јој је увела санкције и покушала да искључи из својих финансијских система, док је руска имовина у њима замрзнута.
Русија се током претходних годину дана окренула трговини у другим валутама, пре свега у рубљама и јуанима.
Поред тога, удео евра у укупним светских финансијским резервама порастао је за око пет одсто, те се сада налази на истом нивоу као и 2003. године.
Кинески јуан, са друге стране, наставио је да јача својим уобичајеним темпом и није видео драстичан скок на листи светских резервних валута, наводи се у истраживању.
"Верујемо да се ерозија статуса долара као резервне валуте последњих година убрзала алармантном брзином, посебно од почетка рата у Украјини, али ће долар вероватно наставити да доминира још неко време", закључује се у извештају.