Економија

Србија део програма "Дигитална Европа": Могућност да се одавде конкурише за средства из фондова ЕУ

Србија је 2022. постала члан организације Еуро ХПЦ, која је основана од стране ЕУ и која се бави развојем суперкомпјутера у Европи и изабрана је за чланицу Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију
Србија део програма "Дигитална Европа": Могућност да се одавде конкурише за средства из фондова ЕУwww.globallookpress.com © Maksim Konstantinov/Global Look Press

Споразум између Европске уније и Републике Србије о учешћу Србије у програму Европске уније "Дигитална Европа" за период од 2027. године, а чији је циљ јачање међународне сарадње и подршка економском развоју са посебним акцентом на мала и средња предузећа , потписан је јуче у Бриселу.

На основу тог споразума правна и физичка лица са пребивалиштем, односно седиштем у Србији, моћи ће у Европској унији да аплицирају за финансирање пројеката и биће у равноправном положају са субјектима из земаља пуноправних чланица ЕУ када је реч о дoдели беспотребних средстава из фондова ЕУ, пише "Политика".

То ће бити могуће у неким од следећих области дигитализације: вештачка интелигенција, рачунарство високих перформанси, напредне дигиталне вештине и развој и примена дигиталних капацитета и интероперабилности. Укупна вредност програма "Дигитална Европа" процењује се на чак 7,5 милијарди евра.

Након потписивања споразума Михаило Јовановић, министар информисања и телекомуникација, рекао је да је то одлична вест за даљи сектор  информационо-комуникационих технологија (ИКТ) у Србији, ИТ компанија различитих величина , за истраживаче, научнике и иноваторе, повећање стандарда и конкурентности домаће привреде и ИТ индустрије.

"Мало ко је погао да замисли колики ће успех Србија постићи када је на иницијативу премијерке Ане Брнабић дигитализација постала један од приоритета владе 2017. Данас, свега шест година касније, извоз ИКТ сектора из године у годину обара рекорде, а прошле године је био око 2,7 милиона евра. За прва четири месеца ове године забележен је даљи раст извоза од око 43 одсто и повећање броја запослених у ИТ фирмама за око 3.500", рекао је он.

Како преноси Танјуг, према његовим речима, следећи искорак у дигитализацији је припремана вештачка интелигенција и зато овај споразум са ЕУ толико битан.

"Наше ИТ фирме и научници сада имају подједнаку прилику у приступу фондовима од чак 7,5 милијарди евра, као да смо земља чланица ЕУ", истакао је Јовановић и додао да је Влада Србије још 2019. године доношењем Стратегије развоја вештачке интелигенције (ВИ) за период 2020-2025. препознала значај ВИ, потом основала Институт за развој вештачке интелигенције и успоставила Националну платформу за развој ВИ, на којој већ ради 30 факултета, универзитета и института и 20 стартапова.

Србија је 2022. постала члан организације Еуро ХПЦ, која је основана од стране ЕУ и која се бави развојем суперкомпјутера у Европи и изабрана је за чланицу Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију.

Такође, једна је од 11 земаља у свету која има програме вештачке интелигенције који се спроводе у основном и средњем образовању.

 

image