Брнабић: Цена струје мораће да расте, али у складу са платама и пензијама
Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да ће цене струје и гаса морати да се повећају у једном тренутку, али да ће то бити условљено растом плата и пензија.
"Наравно да ће морати да се диже цена струје, као што ће морати да се диже и цена гаса, али постоје две ствари које су важне и које ће то да условљавају. Прва је раст плата и пензија у Републици Србији. Штитимо куповну моћ наших грађана онолико колико можемо, а то ћемо и даље радити. Не можемо да дижемо цене на начин да упропастимо све оно што смо радили у последњих осам година. Дакле, ми морамо да гурамо навише, да расте животни стандард грађана и да, наравно цене струје иду на горе, али да то буде на једном одрживом нивоу", рекла је Брнабић за РТС.
Указује да је у овом тренутку изузетно важно заштитити привреду и предузећа.
"Друга ствар која је изузетно важна, то је да и у овој кризи ми морамо да штитимо привреду и наша предузећа том субвенционисаном ценом и струје и гаса како би они били конкурентни. То је неопходно зато што ћете имати неке земље ЕУ, као што је Немачка, које ће давати шаком и кампом финансијске субвенције својим предузећима", истиче премијерка.
Премијерка о стању у ЕПС-у
Што се тиче ЕПС-а и стања у том предузећу, истиче да постоји фундаментално неслагање о томе ко је крив за то.
"Тамо ништа није урађено у последње три деценије. Последњи велики инфраструктурни пројекат, нова термоелектрана, је почела са изградњом тек 2017. године. Након 31 године. Они који нам сада спочитавају, да их питам ко је крив за то стање и шта су они урадили. Ми смо гасификовали Србију, изградили смо и Балкански ток, чиме смо мало ослободили ЕПС притиска", истакла је председница Владе.
Србија повратила производњу угља
Када је реч о енергентима, премијерка каже да је учињено све да буде довољно гаса и струје за предстојеће месеце.
"Прилично смо се добро спремили. Ми у нашим гасним складиштима, Банатском двору и онима у Мађарској, имамо гаса довољно за два месеца наинтензивнијег зимског коришћења", додала је премијерка.
Брнабић је истакла да Србија има око 100.000 тона мазута, а да се набављају и додатне количине како би се помогло оним институцијама или локалним самоуправама које се нису спремиле.
"Разговарала сам са министром за рад и имамо неке домове који се нису припремили и нису купили залихе пелета, мазута или угља, и одмах им шаљемо из Робних резерви", рекла је она.
Додала је да смо повратили производњу угља, и да је сада то на нивоу од 100.000 или 110.000 тона дневно.
"У зимским месецима нама је потребно између 140.000 и 145.000 тона дневно", навела је Брнабић.
Указала је и да је количина угља на депонијама повећана за 80 одсто и да је она сада на 1.300.000 тона.
"Све наше капацитете смо упослили да имамо што безбеднију зиму", нагласила је председница Владе Србије.