Економија

ЕПС: Детаљно анализирамо да ли постоји потреба за поскупљењем струје

По препоруци Међународног монетарног фонда помињу се још два поскупљења струје, једно би требало да уследи већ од новембра
ЕПС: Детаљно анализирамо да ли постоји потреба за поскупљењем струјеGetty © Justin Sullivan

Вршилац дужности генералног директора "Електропривреде Србије" Душан Живковић каже за РТС да се цена струје пажљиво анализира и поручује да ће се пажљивом анализом добро сагледати постоји ли потреба за поскупљењем. Истиче и да верује да до отпуштања у ЕПС-у неће доћи и да је пут којим иду задржавање квалитетних запослених од радника до инжењера.

По препоруци Међународног монетарног фонда (ММФ) помињу се још два поскупљења струје, једно би требало да уследи већ од новембра. Живковић каже да је сваки пут цена струје пажљиво анализирана.

"Та пажљива анализа је водила рачуна о томе да се обезбеди одрживост пословања, безбедно и сигурно дугорочно снабдевање потрошача, створе услови за развој, за инвестиције и цена управо из те пажљиве анализе ће проистећи са основним циљем да створимо услове за развој, за инвестиције и за даље унапређење компаније", истиче Живковић.

На питање да ли то значи да није извесно да ће до поскупљења и доћи, каже да није извесно, али да је циљ пажљива анализа која треба да добро сагледа да ли постоји потреба за тим.

Душан Живковић за РТС наводи да је услед врелог таласа приметан пораст потрошње струје ове недеље.

"Протекле недеље је била на нивоу 80.000 мегават-сати дневно, ова недеља је већ дошла до 90.000 мегават-сати. Пораст потрошње је већ на нивоу десетак процената, али 'Електропривреда' несметано обезбеђује довољне количине електричне енергије из сопствених извора", додаје Живковић.

Указује да су блага зима и добра хидрологија створили услове да акумулације и депоније буду пуне.

"У акумулацијама тренутно имамо више од 600 гигават сати, депоније су на нивоу два милиона тона угља, тако да спремно дочекујемо следећу зиму", каже Живковић.

Када је реч о производњи угља, поручује да је она на планираном нивоу, као и да је циљ да се одржавају депоније угља на високом нивоу.

"У том смислу не очекујемо неке изазове и верујемо да ће то тако и бити. За сада све подмирујемо из сопствених потреба, а сада је кључна припрема за зиму. Да би се одржала максимална количина воде у акумулацијама, максимална количина угља на депонијама и припремимо тај зимски период за безбедно снабдевање наших грађана", наводи Живковић.

"Моја врата су увек била отворена за све запослене"

Указује да је промена правне норме која се десила тј. прелазак из јавног предузећа у акционарско друштво наметнула низ формалних активности које треба да се десе како би прелазни период прошао са минималним последицама и створили услови за даљи несметани развој ЕПС-а.

У Надзорном одбору ЕПС-а је представник запослених Миодраг Ранковић. Синдикат ЕПС-а подељен, а крило које предводи Милан Ђорђевић незадовољно је ко их представља и тражили су хитан састанак са директором. Живковић каже да је дуго у "Електропривреди Србије" и да има добру комуникацију са свим запосленима.

"Врата код мене су увек била отворена за све запослене и ја ћу се потрудити да тако остане. Мени је циљ да у овој ситуацији сви запослени могу да се усавршавају професионално, да развијају своје каријере и напредују и у том смислу ја видим од свих поменутих утицајних страна партнере у овом процесу. Заиста сам спреман да са свима њима разговарам, али са јасним циљем да се ЕПС модернизује и да тај неки партнерски однос који желим да успоставим са свима њима буде у циљу побољшања услова сваког запосленог појединачно", поручује Живковић.

Хоће ли бити отпуштања у ЕПС-у

Већ месец дана у јавности се помињу и откази у ЕПС-у. На питање да ли су такве гласине тачне и има ли вишка запослених, Живковић каже да је циљ да се задрже запослени, стручни људи.

"Отпуштања су дуже време тема која се провлачи у јавности, али ја то не бих тако посматрао. Циљ јесте да задржати запослене, стручне људе, квалитетне раднике, направити им простор за професионално усавршавање и унапређење", додаје.

Верује да до тога неће доћи и, како каже, готово је сигуран да је пут којим иду управо задржавање квалитетних запослених од радника до инжењера. У мају је именован нови Надзорни одбор ЕПС-а, а први пут су у њему три странца. Живковић напомиње да су сви они стручњаци и да могу да помогну развоју ЕПС-а.

"Сви чланови Надзорног одбора имају сјајне каријере, сјајни су стручњаци и први мој корак је био да се успостави добра сарадња са свима њима, добро разумевање, јер то знање којим они располажу помоћи ће нам да овај период транзиције из јавног предузећа у акционарско друштво буде на прави начин, јер ја мислим да ЕПС треба да буде модерна компанија, да треба да се мења, а заиста су они ту да помогну", додаје Живковић.

image