Нови извештај Светске банке: Русија претекла Немачку, највећа економија у Европи

Привреда Русије пета је на свету и прва у Европи када је реч о БДП-у усклађеним са паритетом куповне моћи

Руска економија је претекла Немачку и сада се налази на првом месту у Европи када је реч о бруто друштвеном производу (БДП) усклађеним са паритетом куповне моћи, показују подаци Светске банке.

Процењује се да је БДП Русије по тим показатељима сада 5,33 билиона долара, чиме се она налази на петом месту у свету.

Немачка се налази на шестом месту са БДП-ом од 5,31 билион долара.

Прво место и ове године заузима Кина, са укупним БДП-ом који је нешто већи од 30 билиона долара. Њу прате Сједињене Америчке Државе (25,4 билиона), Индија (11,8 билиона) и Јапан (5,7 билиона).

Преостале земље које улазе у топ 10 највећих економија света су Индонезија, Бразил Француска и Уједињено Краљевство.

Опоравак руске привреде након рецесије 2022. године показао се бржим него што се очекивало, а постоји могућност да ће до краја године руски БДП порасти изнад два одсто на годишњем нивоу, сматрају економисти.

Председник Русије Владимир Путин изјавио је крајем јула да очекује да ће БДП те земље до краја године порасти за више од два одсто.

"Ако је за целу 2022. годину, БДП смањен за 2,1 одсто, онда је од јануара до маја ове године порастао за 0,6 одсто. А из месеца у месец се темпо убрзавао, у мају чак до 5,4 одсто", казао је и додао да се очекује да ће до краја године БДП порасти за више од два одсто.

Упркос санкцијама које је Запад увео Москви у покушају да уништи економију земље и заустави Специјалну војну операцију у Украјини, Међународни монетарни фонд саопштио је да руска привреда не да није на коленима, већ ће ове године порасти 1,5 одсто.

Како наводи "Волстрит џорнал", стабилност руске економије је последица значајних инјекција владе, развоја војноиндустријског комплекса, као и преоријентације спољне трговине ка источним партнерима, посебно Индији и Кини.

Санкције, које је амерички председник Џозеф Бајден, бомбастично представио као "најзначајније икада", у почетку су лишиле Русију микрочипова и високотехнолошких компоненти, смањујући њену способност да производи прецизно навођене ракете, али се Москва брзо опоравила од тог ударца.

Руска сирова нафта наставља да тече, а континуирана глобална потражња за руским производима такође помаже да се државна каса пуни. "Санкције нису уништиле руску економију", рекао је Сергеј Гуријев, бивши саветник руске владе.