Економија

Московски суд због дугова замрзнуо имовину "Голдман Сакса" у неколико руских компанија

Руска банка "Откритије" је оптужила "Голдман" да је одбио да испуни дужничке обавезе у износу од 615 милиона рубаља (6,4 милиона долара), док се америчка банка брани тиме да су западне санкције разлог неизмирења дуга
Московски суд због дугова замрзнуо имовину "Голдман Сакса" у неколико руских компанијаwww.globallookpress.com © Cfoto

Руски суд замрзнуо је око 36 милиона долара вредну имовину "Голдман Сакса" у земљи након што је државна банка "Откритије", која је под западним санкцијама, поднела тужбу против америчке банке.

"Откритије" је оптужила "Голдман" да је одбио да испуни дужничке обавезе по основу уговора о дериватима склопљеним између две банке у износу од 615 милиона рубаља (6,4 милиона долара). Према судским документима објављеним раније овог месеца, "Голдман" је саопштио да није могао да измири дуг управо због санкција које су против руске банке увеле САД и друге западне државе.

"Откритије" је пак тврдио да је "Голдман Сакс" желео да се повуче из Русије, што би онемогућило наплату дугова, и затражио да суд привремено заплени имовину америчке банке док се случај не реши.

Привремено замрзнута имовина укључује пет одсто удела, у вредности од 27 милиона долара, према најновијој цени акција, у највећем руском продавцу дечје робе "Детски мир" ("Дечји свет"). "Голдман" је руководио имовином компаније у Москви од 2017. године.

Суд је наложио привремено одузимање мањих удела у другим руским компанијама у власништву фонда "Голдман Сакс III СИЦАВ", регистрованог у Луксембургу. Ова имовина укључује акције водећих руских банака "Сбербанк" и ВТБ, који сада поседује "Откритије", као и "Гаспром", "Лукоил", највећу руску авио-компанију "Аерофлот" – сви су под западним санкцијама – и један од највећих трговаца у земљи "Магнит". 

Према годишњем извештају за 2022, "Голдманов" фонд је смањио цену ове имовине на нулу. Међутим, на основу најновије цене акција компанија, њихова тржишна вредност премашује 9,3 милиона долара.

Америчка банка је у марту 2022, након почетка руске СВО, објавила да планира да престане да послује у Русији, где је била присутна од 1998. године, али тај процес још није окончала.

Наде у брзи излазак из Руске Федерације су пале у воду када је тамошњи председник Владимир Путин прошле године прописао да страни власници из "непријатељских" земаља не могу да склапају послове без његовог одобрења. На листи погођених компанија налазило се и 45 западних банака с филијалама у Русији.

image