Кластер некретнина: Потражња за становима је мања, али се не очекује пад цена квадрата
Тржиште некретнина у Србији је, према оцени председника Управног одбора "Кластер некретнина" Ненада Ђорђевића, такво да се бележи пад промета у односу на пре годину дана, станове највише купују готовински купци, а приближно једнако се продају станови у старој градњи и новоградњи.
"У другом кварталу ове године промет је пао за око 13 одсто у односу на исти прошлогодишњи период. Оволики пад последица је чињенице да су други и трећи квартал прошле године били периоди са изразитим растом и промета и цена, тако да смо у другом тромесечју ове године имали стагнацију", рекао је он за Танјуг.
Додао је да се тржиште сада стабилизивало и да се у наредном периоду очекује да ће цене станова мировати.
Говорећи о томе који се станови сада највише продају и ко их највише купује, Ђорђевић је рекао да је удео староградње и новоградње у промету подједнак, а да, када је о купцима реч, станове убедљиво највише купују они који плаћају готовином.
"Удео кредитних купаца код нас је и иначе био мали, а ове године се додатно смањио у односу на две претходне године. И у најбоље време кредитни купци су код нас генерисали тек око 15 одсто тражње за некретнинама, код станова је тај проценат износио око 30, а ове године је регистрован значајан пад удела ових купаца у укупном броју купаца, који није прелазио седам процената", истакао је саговорник Танјуга.
Као главни разлог за пад удела кредитних купаца навео је раст еурибора, због чега они који су већ узели стамбене кредите индексиране у еврима плаћају веће рате, а они који би да купе стан из кредита се плаше да би им рате биле велике и не одлучују се да у овом тренутку подигну кредит.
"Међутим, како се буде смањивала инфлација у еврозони и код нас, очекујемо да ће се и еурибор кориговати надоле, тако да мислим да ће се од друге половине идуће године повећати и тражња за стамбеним кредитима у односу на садашњу", рекао је Ђорђевић.
Према његовим речима, без обзира на то што се тренутно бележи пад промета, садашњи тренутак је ипак добар за куповину станова из једноставног разлога што није добро чекати боље време, јер се не може знати када ће оно и да ли ће уопште доћи, а тренутно се са великом вероватноћом не очекује скорашњи пад цена.
"Због свега тога, онај ко чека да би купио некретнину у суштини само губи време и пропушта прилике да купи нешто што тренутно повољно постоји на тржишту, а не реализује ту трансакцију јер мисли да ће се за неко време десити нешто повољније. Људи који имају новац који намеравају да уложе у некретнине не би требало да одлажу куповину", истакао је Ђорђевић.
Додао је да се одлагање куповине нарочито не саветује онима којима је стан потребан, чак и ако га купују из кредита, јер би требало да имају у виду да нису порасле само рате кредита него и закупнине станова.
"Ниво закупнина јесте пао крајем 2022. године у односу на прошло лето и пролеће, та крива се мало спустила, али су оне и даље знатно веће него што су биле 2020. и 2021. године, када су због короне потпуно пале. Ситуација је таква да се више исплати плаћати рату кредита него изнајмљивати некретнину", оценио је Ђорђевић.