Епилог посете међународних кредитора: Новац нам сада не треба, ММФ не тражи ново поскупљење струје
Министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да са мисијом Међународног монетарног фонда, са којом је претходне две недеље разговарано, није договарано никакво поскупљење струје и гаса.
"То је добра вест за грађане Србије, да тога нема, као што је било у лањским циљевима за ову годину. Што се струје тиче, наш нагласак ће бити на реструктурирању ЕПС-а, али без икаквих назнака за повећањем цене струје. Исто важи и за гас, а брине нас само посебна такса за транзит гаса кроз Бугарску. Видећемо како ћемо према томе да се одредимо", рекао је Мали на конференцији за новинаре у Народној банци Србије.
Министар је рекао да ће, и поред овогодишњих поскупљења струје, инфлација у октобру бити једноцифрена.
Табаковић: Тренутно нам не треба новац од ММФ
Очекује се, како је навео, да ће у децембру бити око осам одсто, а следеће године између четири и пет одсто, односно мање од раста примања, што значи да ће плате и пензије и реално порасти.
"Углед и поверење се добијају само кроз резултате, а ми смо као Народна банка Србије и држава то поверење остварили управо кроз резултате, које је Међународни монетарни фонд (ММФ) разматрањем друге ревизије од 19. до 31. октобра и приказао, а очекујемо да 21. децембра Извршни одбор ММФ-а то и потврди, изјавила је данас гувернер НБС Јоргованка Табаковић.
Табаковић је истакла да је основни инструмент који је омогућио да се постигне економска и финансијска стабилност у земљи усаглашеност монетарне и фискалне политике и свега што председник Србије Александар Вучић ради, између осталог и на привлачењу директних страних инвестиција.
Према њеним речима, аранжман је из финансијског прешао у аранжман из предострожности, а на питање новинара колико је до сада новца повучено, Табаковић је рекла да је повучена милијарда и 180 милиона евра.
"Било је предвиђено да се око 300 милиона повуче после друге ревизије, ове о којој сада говоримо и чије је разматрање завршено са јучерашњим даном, али смо рекли да нам тај новац не треба, јер имамо високу ликвидност и високе девизне резерве и да нам тај новац стоји на располагању, уколико нам буде затребао због неких изненадних околности", рекла је Табаковић.
На питање који је датум преласка из једног у други тип аранжмана, гувернер је рекла да се очекује да се 21. децембра одржи Извршни одбор директора ММФ-а, где ће се и формално усвојити извештај мисије која је била у Србији и то ће бити датум, наравно ако се не деси нешто непредвиђено и одбор се тада не састане.
Мали: Сви циљеви испуњени на време
Министар финансија Синиша Мали је оценио да је аранжман успешно завршен и да су сви циљеви испуњени на време.
"Наша економија је упркос кризи стабилна и све што је у буџету за наредну годину предвиђено је реално и биће испуњено. Ту пре свега мислим на побољшања животног стандарда грађана кроз повећање плата, пензија и минималне зараде", рекао је Мали.
Навео је да је предлог ММФ-а да аранжман постаје аранжман из предострожности што је, према његовим речима, и важна порука за могуће инвеститоре.
Мали је казао да БДП у Србији расте, да је раст забележен и у трећем кварталу, да расте индустријска производња, као и услужне делатности.
Према његовим речима, план је да раст БДП ове године буде 2,5 одсто, следеће године 3,5 одсто, а Србија ће ове године први пут имати БДП већи од 68 милијарди евра.