Економија

Свака шеста компанија у Србији исплаћује 13. плату или празничне бонусе

Осим класичне зараде, то може да буде и нека врста бонуса на плату, као вид стимулације који се радницима не исплаћује обавезно само на крају године, већ и у току године, посебно пред годишњи одмор
Свака шеста компанија у Србији исплаћује 13. плату или празничне бонусе© AdobeStock

Око 17 одсто компанија у Србији исплаћује 13. плату у неком облику. Осим класичне зараде, то може да буде и нека врста бонуса на плату, као вид стимулације који се радницима не исплаћује обавезно само на крају године, већ и у току године, посебно пред годишњи одмор, показују резултати истраживања Мреже за пословну подршку. Надлежни подсећају да је за исплату 13. плате главни предуслов да компанија остварује добре пословне резултате у току године.

"Зато овакве стимулације исплаћују углавном средња и већа предузећа, мада има случајева да се 13. плата исплаћује и у малим фирмама, са 15, 20 или 30 запослених. Данас је велика конкуренција, нема довољно квалификованих радника у Србији, па компаније на овај начин желе да награде своје запослене", истиче Драгољуб Рајић, из Мреже за пословну подршку, подсећајући да због мањка квалитетне радне снаге многе фирме одустају од повећања обима посла и проширења капацитета производње.

Међу компанијама које већ око две деценије исплаћују тринаесту плату је "Металац". Драгољуб Веселиновић, власник ове компаније, каже да је фирма коју води и ове године испунилa финансијски план, и у приходима и у добити.

"Зато и није било разлога да запослене не обрадујемо са 13. платом. То радимо већ деценијама. Наши запослени, њих 2.100, сада су добили половину од те плате, а другу половину би требало да добију 4. априла, када славимо дан фабрике", наводи Веселиновић.

Према подацима Савеза самосталних синдиката Србије, само прошле године профити привредних друштава износили су 864.190 милиона динара или 7,36 милијарди евра. Били су већи за четвртину, односно за 26,3 одсто у односу на 2021. годину.

У Асоцијацији слободних и независних синдиката истичу да, у складу са тим бројкама које сведоче о добицима привредника у Србији, и 13. плата може да се сведе на учешће у добити.

"Јер, ако је фирма добро пословала, онда послодавац, ради стимулисања запослених, може да даје ту плату као вид њиховог учешћа у његовој добити. Ипак, читала сам да само око 12 одсто послодаваца исплаћује 13. плату, што је исувише мало, јер имамо велики број страних компанија и трговинских ланаца које успешно послују у Србији", сматра Ранка Савић, председница асоцијације, додајући да 13. плата није обавезна, али јесте опорезована и третира се као редовна зарада.

Она каже да се има директора који тврде да би исплаћивали и ту 13. плату радницима, али да их муче порески намети.

"Плаћају 63 одсто на порезе и доприносе, не само на 13. плату, него чак и на регрес, а то нигде уз Европи не постоји", наводи Савићева.

image