"Јединица": Бомба дедоларизације која најављује нови, децентрализовани БРИКС-ов монетарни екосистем
Земље окупљене око БРИКС-а осмислиле су концепт "јединице" (The Unit) који би 2025. могао да постане званична политика блока и који би могао да реши главни геоекономски проблем данашњице – глобалну кризу поверења.
За разлику од централно контролисаног монетарног светског поретка (у чијој је сржи долар) подложног дефицитима, неодговорној потрошњи, политички мотивисаним санкцијама, протекционизму и коме је неопходна платна инфраструктура, "јединица" представља нови облик међународне валуте која може да се издаје на децентрализован начин, а онда буде препозната и регулисана на државном нивоу, објашњава за "Спутњик" геополитички аналитичар Пепе Ескобар.
"Јединица" нуди јединствено решење за уска грла у глобалној финансијској инфраструктури: квалификована је за традиционалне банкарске операције као и за најновије облике дигиталног банкарства.
"Јединица", такође, може да помогне у спречавању неправедног одређивања цена у трговини робом, путем успостављања нове – фер и ефикасне – Евроазијске робне берзе на којој се трговина и поравнање могу обавити у новој валути премошћивањем трговинских токова и капитала, чиме се отвара пут ка развој нових финансијских производа за директне стране инвестиције.
Снага "јединице", концептуално, јесте да уклони директну зависност од валуте других држава и да понуди посебно "глобалној већини" (колективни израз за људе староседелачког, афричког, азијског или латиноамеричког порекла, који чине приближно 85 процената светске популације) нови облик аполитичног новца – са огромним потенцијалом за учвршћивање фер трговине и инвестиција.
То је заиста нови концепт у смислу међународне валуте – усидрене у злату (40 одсто) и БРИКС+ валутама (60 одсто). То није ни крипто ни стејблкоин, објашњава Ескобар.
Непосредна и неизбежна последица "јединице" биће финансијски суверенитет – екосистем који нуди независну монетарну инфраструктуру – и то је нешто што би могло да привуче чак и земље Запада уморне од доминације долара.
Поента је да свако, у суштини, може да користи "јединицу" за рачуноводство, књиговодство, одређивање цена, поравнање, плаћање, штедњу и улагање.
Другим речима, "јединица" може да се користи за рачуноводство и поравнање за БРИКС+; плаћање и одређивање цена за Евроазијску економску унију (ЕАЕУ); или као резервна валута за подсахарску Африку.
Уз то, "јединица" је већ добила подршку Пословног савета БРИКС-а и биће једна од тема министарског састанка групе у Русији следећег месеца и на самиту БРИКС-а у Казању у октобру.
Уз то, очекује се да ће о "јединици" разговарати руски и кинески председник када Владимир Путин посети Пекинг крајем седмице.
То практично значи да ће "јединица" бити озбиљно питање које ће БРИКС+ исто тако озбиљно размотрити и, сва је прилика, усвојити почетком 2025.
БРИКС+, као и глобална већина, могу да ојачају само развојем ближих геоекономских веза. Уклањање западног шпекулативног капитала ће ослободити локалну трговину робом и омогућити удруживање капитала који се може инвестирати за одрживи развој. За откључавање тако огромног потенцијала, "јединица" би могла да буде кључ, закључује Ескобар.