Култура

Балада дисидената: Пет највећих холивудских бораца против система поново у центру пажње

"Слободоумни" Холивуд наставља да се разрачунава са звездама неподобних ставова
Балада дисидената: Пет највећих холивудских бораца против система поново у центру пажњеGetty © Theo Wargo / Tribeca Film Festival

Дебату да ли уметност можемо посматрати одвојено од уметника који иза ње стоји и да ли је вредност културе изван политичког контекста у коме она настаје, "слободоумни" Холивуд наставља да решава по кратком поступку - отказујући и проказујући свакога ко се дрзне да противречи доминантном наративу. 

Не би, дакле, требало да нас чуди то што се на Западу данас "преправљају" класици како би били "политички коректнији", забрањују дела руских уметника и "кенселују" историјске личности, будући да челници холивудских студија немају задршку ни када су у питању њихове звезде неподобних ставова.

У последњој чистки су тако настрадале глумице Сузан Сарандон и млада Мелиса Барера, које су отпуштене са пројеката након што су критиковале америчку политику и однос према сукобу Израела и Хамаса. 

"Западни медији вам приказују само израелску страну приче. Зашто то раде - оставићу вас да закључите сами", написала је Берера (30), која се прославила водећом улогом у филмском мјузиклу "Висине Њујорка". Како је писао "Верајати", глумица је након тога избачена из продукције филма "Врисак 7" продукцијске због "антисемитских коментара" и оживљавања стереотипа да Јевреји контролишу медије. 

Њена старија колегиница, позната америчка глумица Сузан Сарандон (77) избачена је из главне холивудске агенције "Јунајтед талент ејџенси", која заступа талентоване уметнике и професионалце у индустрији забаве, јер је рекла да "уплашени Јевреји сада почињу да схватају како изгледа бити муслиман у Америци".

Оскари за побуњенике иду...

Текстови у медијима "Неочекиване личности које су кенселоване у 2023. години", "Проширена листа глумаца са којима Холивуд више не сарађује" и "Ево ко све у наредном периоду неће добијати улоге у Холивуду", све су популарнији. Међутим, "отказивање" уметника у америчкој "фабрици снова" није никаква новотарија, већ је пре традиционалан, добро разрађен механизам којим се ствара привид опште подршке и сагласности са потезима естаблишмента. Ипак, упркос покушајима да се неподобни задрже испод сваког радара, њихови гласови неретко и даље успевају да нађу пут до публике.

Славни амерички редитељ, сценариста, продуцент Оливер Стоун, добитник три Оскара (за адаптирани сценарио филма "Поноћни експрес" и за режију филмова "Вод" и "Рођен 4. јула") усудио се, између осталог, да критикује америчку инвазију на Ирак, диктат политичке коректности у Холивуду и отворено каже да ће "Руси и Срби у Холивуду увек бити лоши момци", а одбачен је као "левичар и теоретичар завера који воли комунистичке диктаторе".

После "Разговора са Путином", четвороделног документарног серијала који је 2017. изазвао велику пажњу светских медија, српски медији су пренели да је филмска редакција РТС-а откупила пакет дугометражних Стоунових документарних филмова о генези сукоба у Украјини – "Украјина у пламену" и "Откривање Украјине".

Гледаоци Јавног сервиса Србије су ове године такође могли да гледају Стоунову серију "Тајна историја Сједињених Држава" од 12 епизода.

Јунак серијала филмова "Побеснели Макс", "Смртоносно оружје", некада најплаћенији глумац Америке, продуцент и редитељ Мел Гибсон годинама је у немилости холивудског естаблишмента због наводно антисемитских ставова и оптужби да у филмској индустрији владају педофили. Многе продуцентске куће прекинуле су сарадњу са добитником Оскара за филм "Храбро срце" након оптужби бивше жене, руске пијанисткиње Оксане Григоријеве за насиље у породици. 

Делимично и због његове подршке, у Холивуду је проказан Џим Кавизел, глумац познат по улози Исуса у Гибсоновом "Страдању Исусовом". На терет му се стављају и "ригидна католичка убеђења" и "блискост са алтернативном десницом" (недавно је, како су пренели медији, био и почасни гост ултрарелигиозног догађаја у Загребу). Све то га, међутим, није спречило да, уз бројне препреке и потешкоће, сними филм који је по гледаности могао да парира великим холивудским блокбастерима - "Звук слободе" који се бави темом трговине децом.

Иако су критичари и публика широм света високо оценили "Звук слободе", многи западни медији попут Си-Ен-Ена и "Гардијана" упадљиво и необјашњиво су критиковали овај нискобуџетни филм заснован на истинитој причи о бившем владином агенту који разбија ланац сексуалног злостављања деце у Колумбији.

На холивудској црној листи неретко је и чувени глумац, музичар и аикидо борац Стивен Сигал који је 2016. добио држављанство Републике Србије, а већ следеће године и Руске Федерације. Звезда америчких акционих филмова недавно је најавио да су почеле припреме за снимање његовог документарног филма о правој истини о Донбасу.

"Тренутно радимо на документарном филму о догађајима који се дешавају у зони Специјалне војне операције, пошто сматрам да је ово велики задатак – да и нама и целом свету покажемо шта се тамо заиста дешава, да покажемо сву истину", поручио је Сигал.

image