Хрватска шокирала Бразил, "ватрени" након пенала елиминисали првог фаворита

Фудбалска репрезентација Хрватске елиминисала је селекцију Бразила након бољег извођења пенала 1:1 (4:3) и тако се пласирала у полуфинале Светског првенства у Катару. Противник у полуфиналу биће им бољи из дуела Аргентине и Холандије
Хрватска шокирала Бразил, "ватрени" након пенала елиминисали првог фаворитаGetty © Laurence Griffiths

Хрватска фудбалска бајка се наставља, а ни премоћни Бразил није могао да је заустави, пошто су након пенал серије, "ватрени" били успешнији, за велико славље поводом пласмана у полуфинале Светског првенства у Катару.

Тренд који су започели на Мундијалу у Русији, изабраници Златка Далића наставили су и у Катару, пошто су нову историјску победу забележили након продужетака и пенала.

Није тако деловало већим током меча, поготово не када је на три минута до краја продужетака, јужноамеричка селекција имала предност.

Ипак, гол Петковића који је изборио пенал серију, а онда хладнокрвност изабраника Златка Далића у истим, пресудио је Бразилу и елиминисао га са Светског првенства.

Бразил је читавим током меча био жељан игре, голова и победе, али је голман Хрватске Ливаковић био на врхунцу задатка и одиграо меч каријере.

Првих 45 минута протекло је у одмеравању снага и рововској борби на средини терена за сваку лопту.

Хрватска је прву и једину шансу у том делу меча имала у 13. минуту, када је Перишић у петерцу лошије захватио лопту, док је Бразил прилике за гол имао преко Винисијуса и Нејмара.

Друго полувреме протекло је потпуно у знаку "кариока", који су на све начине покушавали да пронађу рупу у одбрани ривала и некако савладају Ливаковића.

Ређали су се покушаји Нејмара, Антонија, Ришарлисона, Пакете, али је Ливаковић "зачарао" своју мрежу, која је након 90 минута остала нетакнута.

Меч је отишао у продужетке, друге заредом које су фудбалери Хрватске одиграли на овом првенству.

Није се то превише одразило на њихово физичко стање, пошто је и у додатних пола сата, Хрватска изгледала практично исто. Дисциплиновано, организовано и пожртвовано.

Бразил је имао лопту у ногама, стварао прилике, али се добрано мучио да дође до вођства.

То се напокон десило у надокнади првог продужетка, када су сјајну акцију и дупли-пас одиграли Пакета и Нејмар, а звезда "кариока" и ПСЖ-а морала је да заобиђе и голмана ривала, како би потом "закуцала" лопту у мрежу.

Деловало је да ће то бити довољно за победу Бразила, али тако се нису питали фудбалери Хрватске, конкретно Динамо Загреба.

Контра напад "ватрених", Оршић је пробио по левој страни, послао повратни пас ка Петковићу, који уз помоћ блока, матира Алисона за прави шок на трибинама.

Хрватска је дошла до изједначења, које је остало на снази до краја продужетка, па је меч отишао у пенал серију.

А тамо, десило се оно на шта су Хрвати навикли фудбалски свет.

Четири извођача са стоодстотним учинком, пошто су Влашић, Мајер, Модрић и Оршић маестрално извели једанаестерце и стављали Бразилце на велики притисак.

Први извођач пенала за Бразил био је млади Родриго, којег је Ливаковић прочитао.

Потом су били прецизни Каземиро и Педро, само да би Маркињош у одлучујућем пеналу погодио стативу.

Хрватска је тако елиминисала првог фаворита за освајање пехара шампиона света и пласирала се у полуфинале Мундијала у Катару.

Тамо ће за ривала имати бољег из дуела Холандије и Аргентине, који се састају од 20.00 часова.

• 9. дец 2022 • 18:45

18:45

Готово је! Хрватска је у полуфиналу Светског првенства у Катару

"Малу мрежицу" погодио је Оршић, чиме је наставио стопостотни учинак хрватских фудбалера и пребацио притисак на Маркињоша.

Фудбалер ПСЖ-а и бразилске селекције, погодио је стативу, чиме је Хрватска победила Бразил у пенал серији са 4:3.

• 18:44

Трећа серија: Бразил - Хрватска 2:3

Модрић је више него рутински постигао погодак за Хрватску.

Педро је узвратио истом мером, те одржао Бразил у животу.

• 18:43

Друга серија: Бразил - Хрватска 1:2

Као и Влашић, Ловро Мајер је по средини постигао гол.

Први гол за Бразил у пенал серији постигао је Каземиро.

Хрватска води са 2:1.

• 18:39

Прва пенал серија: Бразил - Хрватска 0:1

Влашић је први шутирао, послао лопту по сред гола и преварио Алисона.

За Бразил, први је шутирао Родриго, чији ударац брани Ливаковић.

• 18:35

Крај другог продужетка: Бразил - Хрватска 1:1

Ни након додатних 30 минута, победник није познат, па ће пенал серија одлучити првог полуфиналисту Светског првенства у Катару.

• 18:33

120' - Мајер покушао да донесе преокрет

Покушао је Мајер да са дистанце савлада Алисона, али лопта одлази поред гола Бразила.

• 18:30

117' - ГОЛ! Хрватска долази до изједначења, Петковић погађа за 1:1

Хрватска је шокирала Бразил у 117. минуту, Оршић је пробио по левој страни, послао повратни пас у шеснаестерац Бразила, а тамо Бруно Петковић, уз малу помоћ блока, матира Алисона, којег је ухватио на "кривој нози", чиме је донео изједначење својој селекцији.

• 18:16

Крај првог продужетка: Бразил - Хрватска 1:0

Бразил након додатних 15 минута води са 1:0, голом Нејмара у 105. минуту.

• 18:13

105' - ГОЛ! Бразил напокон долази до вођства, Нејмар "закуцава" у мрежу

"Кариоке" су напокон савладале Ливаковића и дошле до гола.

Феноменалан дупли-пас Нејмара и Пакете, а потом и финта шута Нејмара, којом је избацио и Ливаковића из равнотеже, што га је оставило пред празним голом, а Бразилац је закуцао лопту у мрежу и донео својој селекцији предност од 1:0.

• 18:09

103' - Брозовић шутира преко гола

Хрватска је имала изгледну позицију за гол у 103. минуту, али је Брозовић, упркос томе што је имао довољно времена и простора да се намести, шутирао преко гола Бразила.