Русија унапређује АК-12 на основу искустава из СВО: Наставак модернизације савременог "калашњикова"
Мотострељачке јединице Источног војног округа Оружаних снага РФ су у Забајкалији извеле обуку са најновијим јуришним пушкама АК-12 саопштило је руско Министарство одбране.
Како се наводи, током обуке у бојевом гађању, војници су изводили сет практичних вежби користећи лако пешадијско наоружање - аутоматске пушке "Калашњиков" АК-12 и том приликом војници су увежбавали гађање различитих врста непокретних и покретних циљева на удаљености од 100 до 600 м.
Поред тога, припадници руске војске усавршавали су вештине у прикрадању, опремању и камуфлирању ватрених положаја, а обука се одвијала и у дневним и у ноћним условима. Инструктори су били специјалисти са борбеним искуством, додали су из руског МО.
"Не само аутоматска пушка, већ читав комплекс"
Иначе, јуришна пушка АК-12, калибра 5,45 мм је једно од најновијих достигнућа концерна "Калашњиков" у области лаког пешадијског наоружања.
На основи овог оружја је створен и АК-15 са "тежим", тј. већим калибром - 7,62 мм. Руска војска је обе пушке, у њиховим првим верзијама, увела у оперативну употребу 2018. године, али супаралелно са тим дорађивали поједини делови оружја.
АК-12 је дизајниран за уништавање непријатељског особља и неоклопљених војних циљева и опреме. Приликом развоја нове породице јуришних пушака, концерн је настојао да побољша прецизност гађања. Поред тога, дизајнери су радили на побољшању ергономије производа - због чега су направљени нови кундак подесив по дужини, предњи рукохват, побољшани сигурносни прекидач и нови појас за ношење оружја.
АК-12 такође може бити опремљен разним додатним уређајима, попут подцевног бацача граната ГП-34 калибра 40 мм, чиме је знатно повећана ватрена моћ пушке, док уградња бајонета омогућава употребу АК-12 у борбама прса у прса.
Поред тога, АК-12 може бити опремљен пригушивачем и разним оптичким и оптоелектронским уређајима. Такође, систем за промену режима паљбе омогућава појединачну, аутоматску и паљбу у кратким рафалима од два метка.
Војни експерт Александар Бутирин верује да је АК-12 постао достојан наследник легендарних јуришних пушака породице "Калашњиков".
"Производи 'Калашњикова' се стално развијају узимајући у обзир појаву нових средстава заштите од аутоматског ватреног оружја. Модел АК-12 се веома добро показао међу трупама и то не само у Оружаним снагама, већ и у јединицама Гарде и другим службама за спровођење закона. Пушка испуњава све савремене захтеве, а у њеној изради користе се нови материјали", рекао је он за РТ.
У поређењу са пушкама старији серија - АК-74 и серијом 100, АК-12 се првенствено одликује побољшаном ергономијом, каже војни стручњак, пуковник у пензији Виктор Литовкин.
"Прво, има бољу ергономију. Друго, има 'пикатини' шину на коју можете причврстити додатну опрему. Могу га користити и дешњаци и леворуки, што је такође веома згодно", објаснио је он.
У исто време, АК-12 је задржао предности претходних серија јуришних пушака "Калашњиков", напомиње Александар Бутирин.
"Његова прецизност и домет су и даље добри. Узимајући у обзир могућност употребе разне врсте муниције, и убојна моћ остаје на одговарајућем нивоу", нагласио је Бутирин.
Виктор Литовкин је додао да захваљујући широком спектру додатне опреме, укључујући нишан, ласерске показиваче и бацаче граната, о АК-12 више не треба говорити само као о јуришној пушци, већ као о "читавом комплексу".
"У контакту смо са борцима"
Након почетка Специјалне војне операције, концерн "Калашњиков" је почео да унапређује наоружање, узимајући у обзир искуство из борбених дејстава. На основу резултата овог рада, компанија је 2023. године представила унапређени АК-12.
"Модел из 2023. узео је у обзир најважније жалбе и недостатке које је СВО открио. Елиминисали смо их", рекао је шеф концерна Алан Лушњиков за ТАСС у августу ове године.
Нова верзија је у употребу руске војске ушла почетком 2024, а у августу ју је усвојила и Руска гарда. Према подацима концерна, модификовани АК-12 из 2023, добио је нови компензатор трзаја, предњи рукохват, предњи нишан, тј. мушицу, задњи нишан и задњи рукохват.
Поред тога, пушка сада има нови кундак у облику слова Г уместо троугластог и механизам за промену режима паљбе, односно кочницу. У дизајн је уведен и посебан део који ограничава померање затварача када је оружје закочено, у случају снажних удараца кундаком.
Након појаве верзије из 2023. модернизација оружја није престала. У септембру 2024. године, руководство концерна је са учесницима СВО, који се боре у Запорожју, разговарало о даљем развоју пројекта.
Алан Лушњиков је такође најавио наставак модернизације АК-12.
"На основу резултата СВО 2023. године, ажурирали смо АК-12, тестирали га и сада се серијски испоручује војницима. Али ово није крај. Стално смо у контакту са војницима и радимо на опцијама модернизације. Дакле, биће још модернизације. Постоје параметри у техничким спецификација које муштерије траже од нас - попут прецизности, домета итд.", рекао је он.
Како наводи, током дизајнирања концерн мора поштовати ове параметре и истовремено побољшавати ергономију, једноставност употребе и поузданост оружја.
Према Виктору Литовкину, стална модернизација и усавршавање је нормална пракса за ново наоружање.
"Када се дизајнира било које оружје, увек се поставља могућности његовог (даљег) развоја у будућности. Јер данас се постављају одређени захтеви за оружје, али онда искуство из борбе показује да су потребне још неке карактеристике. Дакле, ово је уобичајена пракса", закључио је експерт.