Званична представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова се осврнула на "буку која се подигла у медијима" услед пресецања два оптичка комуникациона кабла на дну Балтичког мора и приметила да су власти Немачке и Финске одмах реаговале и објавиле да постоји вероватноћа да је саботажу извела "одређена страна држава у оквиру њеног текућег хибридног рата", јасно алудирајући на Русију.
Шведски органи су започели истрагу која се води са "високим приоритетом" и до сада су се уздржали од коментара, додала је она.
"Чинило би се да се вреди радовати здравом разуму шведских власти, али не", приметила је Захарова и додала да поједини локални русофоби из свег гласа вичу да иза оштећења каблова "врло вероватно" стоји Русија и то "уз помоћ бродова који плове под кинеском заставом".
Ти шведски русофоби нису сами, у игру је ушла "тешка артиљерија", додала је Захарова и подсетила да је немачки лист "Билд" објавио чланак у којем се наводи да је за то крив "неки кинески теретни брод са руским капетаном".
"Како вам се свиђа овакав преокрет? Пустићемо Русију и Кину да тону и оптужићемо их за све тешке злочине?", упитала је Захарова иронично.
Подсетила је на инцидент од пре годину дана када је брод хонгконшке регистрације "Њуњу полар бер" оштетио финско-немачки гасовод Балтиконектор и како су и у томе тражили "руку Москве", коју, наравно, нису нашли.
"Сигурна сам да је ни овога пута неће наћи. Очекујемо да ће се руско-кинеска хистерија коју су подигли окорели русофоби брзо стишати. Истрага ће ипак бити завршена, за разлику од сличне у вези са Северним током", поручила је она.
Према њеним речима, у Шведској још увек постоје здравомислећи људи свесни да су, с обзиром на врло жив поморски саобраћај на Балтику, такви инциденти неизбежни.
"Има их неколико стотина годишње. Разлози су познати – људски фактор при сидрењу пловила, неправилна употреба подводне мреже или једноставно хабање опреме", навела је она.
Кривцу Москве траже само они који морају да оправдају финансирање кијевског режима из џепа својих грађана.
"ЕУ и НАТО земље би требало да све те милијарде улажу не у терористички кијевски режим већ у свој научно-технолошки прогрес. Тада ће им поћи за руком да избегну многе проблеме и неће морати да оптужују ни Русе, ни Кинезе, нити ванземаљце", закључила је Захарова.