Москва: САД спроводе опасне биолошке пројекте у Африци
Заменик начелника Снага за радијацијску, хемијску и биолошку заштиту Русије генерал-мајор Алексеј Ртишев, расветлио је нове опасне америчке биолошке пројекте у Африци, скренувши пажњу на то да је Јужној Африци из САД достављено 10.000 доза вакцине која још није добила одобрење Светске здравствене организације.
Према речима руског генерала, Вашингтон је обезбедио Јужној Африци 10.000 доза вакцине против мајмунских богиња, која није добила коначно одобрење Светске здравствене организације, а коју производи данска компанија "Бавариан Нордик".
Ово није једини опасни амерички пројекат у Африци који изазива забринутост Министарства одбране Руске Федерације. Према речима Ртишева, у оквиру иницијативе "Геноми патогена" проучавају се карактеристике инфекција и отпорност патогених микроорганизама на лекове. Американци су у овај пројекат већ укључили преко двадесетак биолошких објеката у 18 афричких земаља, како наводи генерал.
Територија која тренутно посебно интересује САД је Африка, наводи Ртишев и додаје да је препозната као неограничени природни резервоар патогена и "полигон за истраживање медицинских препарата".
Како је навео, документи које Русија поседује, потврђују је да се америчка активност у тој области расте огромном брзином.
Такви пројекти су спровођени у Украјини и Грузији, а сада се спроводе и у Африци.
У Нигерији, биолошки пројекти које финансира Америка имају за циљ борбу против ХИВ-а. Грађани Нигерије учествују као волонтери у клиничкој евалуацији антивирусних лекова компаније "Гилеад" која је повезана са Пентагоном. Управо је ова фармацеутска компанија тестирала лекове на грађанима Украјине, навео је генерал.
Чињенице о испитивању фармацеутских препарата, који нису добили дозволу Светске здравствене организације, на територији Африке привукле су посебну пажњу медија.
У тексту "Дејли телеграфа" наведено је да је "Пентагон приморан да премести на друге регије недовршена испитивања инфективних болести, која су започета у Украјини". Сличан текст објављен је и на индонезијском сајту "Азија тудеј", приметио је Ртишев.
С тим у вези, Ртишев је још једном подсетио афричке партнере о скривеним методама рада САД у војно-биолошкој сфери, јер како наводи, пракса показује да такви пројекти доприносе губитку националног суверенитета и погоршава ситуацију са болестима.
Посебну бригу за Американце представља заједнички рад Русије и Кине на откривању истине о војно-биолошким програмима САД и улози Пентагона у томе, оценио је он.
Под паролом "праћења заразних болести и пружања помоћи земљама у развоју" примећује се изграђивање војно-биолошког потенцијала САД, заобилазећи обавезе Конвенције о биолошком оружју, истакао је Ртишев.
Истовремено, може се пратити јасна тенденција: патогени који занимају Пентагон касније се пандемијски шире, а америчке фармацеутске компаније постају профитери.