Лавров: Англосаксонци саботирали мир; Борељ ми је стално "за петама"
Англосаксонци су забранили Кијеву да потпише мировни споразум са Москвом након што је прошле године замало дошло до постизања примирја, рекао је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров током данашње посете Судану.
Министар је напоменуо да је руска страна полагала велике наде у потписивање документа који би довео до мира, посебно ако се узме у обзир чињеница да је он био креиран на основу предлога који су дошли из Украјине.
Ипак, како је казао, Азија, Африка и Латинска Америка веома добро схватају шта се дешава, као и то да Запад покушава да сачува доминантан положај у свету.
Управо због тога европски и други званичници су нам буквално "за петама", рекао је Лавров, коментаришући чињеницу да европски званичници у последње време "уходе" руску делегацију. Куда год да се појавимо, током следећег дана појави се неко од западних колега, подсетио је.
Тако је, на пример, шеф европске дипломатије Жозеп Борељ одлучио да изненада посети Јужноафричку Републику свега дан након посете руске делегације на челу са Лавровом.
Они покушавају да униште добре односе које имамо са афричким континентом, објаснио је министар, додавши да овако велика посвећеност западних колега убеђивању остатка света да треба да се држе антируске политике само указује да Запад није у праву и да, заправо, не жели демократију.
Зашто би било потребно сваке недеље путовати по свету и понављати да друге земље у развоју не би требало да имају пријатељске односе са Москвом, уколико би заиста било истина да Русија заслужује да се против ње води отворено непријатељска политика, упитао је.
Да је Запад уложио макар мало напора у спровођење Минских споразума, не би ни било потребе да дође до специјалне војне операције, напоменуо је Лавров. Али њихов циљ никада и није било спровођење Минских споразума, већ уклањање Русије као конкурента са глобалне политичке сцене, појаснио је.
Порука Немачкој: Прво се позабавите ситуацијом у свом "дворишту"
Коментаришући изјаву новог немачког министра одбране да би свет био боље место без руског председника Владимира Путина, Лавров је казао да би Европа пре свега прво требало да се позабави ситуацијом у оквирима Европске уније и ситуацијом у Немачкој, па тек онда да даје овакве изјаве.
Судећи према "милитантном хору" који се све гласније чује са Запада, а према којем се до мира у Украјини може доћи још већим наоружавањем Кијева, све указује да на Западу мисле да би свету најбоље било без Русије или са Русијом која је капитулира, оценио је руски министар.
Он је подсетио да је Немачка током прошлог века имала сличне амбиције и тиме изазвали глобалну катастрофу.
Битка за афрички континент се наставља
Ипак, сви напори Запада да убеде афрички континент у то да је у њиховом интересу да захладне односе са Москвом неће уродити плодом, рекао је Лавров, позивајући се на, како је казао, све оно што је успео до сада да види и чује од афричких колега.
Министар је такође позвао шефа дипломатије Судана да посети Русију, рекавши да ће делегација ове земље свакако на лето посетити Санкт Петербург, приликом самита Русија-Африка.
Русија и Судан подржавају иницијативе УН које се тичу демократског уређења света, који би требало да буде заснован на мултиполарности, поручио је Лавров, додајући да Москва подржава Судан и у његовим настојањима да дође до укидања рестрикција које су пре неколико година уведене против ове афричке земље. Осим тога, у Кремљу сматрају да друге земље не би требало да се мешају у унутрашњеполитичке проблеме Судана, рекао је шеф руске дипломатије.
Приметили смо сличност наших погледа у односу на конфликт у Сирији, формирање Палестинске државе у складу са УН, додао је.
Наставићемо да подржавамо једни друге у Уједињеним нацијама и координишемо своје акције, закључио је Лавров, најавивши да ће две земље у будућности порадити и на трговини и хуманитарној сарадњи.