Русија

ОДКБ: НАТО два и по пута повећао број војника у Европи

Војна и новчана помоћ Запада Украјини, одуговлачење сукоба, раст војне напетости на западним границама ОДКБ-а, учествовање Пољске у војним вежбама НАТО-а, све веће наоружавање Варшаве и балтичких земаља, као и опасност од терориста у Централној Азији само су неке од појава које изазивају забринутост, поручују данас из ОДКБ-а
ОДКБ: НАТО два и по пута повећао број војника у Европиwww.globallookpress.com © Tajik presidential press service

НАТО је током последњих годину дана повећао контигент војних снага у Европи са 13.000 на 33.000, од чега скоро половину, односно, око 15.000 чине Американци, рекао је данас начелник Обједињеног штаба Организације договора о колективној безбедности (ОДКБ).

Ситуација на западним границама организације је напета, а због сукоба у Украјини примећен је појачан интензитет војне активности, оценио је начелник ОДКБ-а Анатолиј Сидоров. Ово је, према његовим речима, изазвано "деструктивним акцијама дела западне елите које имају за циљ подривање ситуације око организације и унутар њених појединачних држава чланица". У источном крилу НАТО-а, у Европи, налази се више од 2.000 војних авиона Алијансе, а у водама Балтичког и Средоземног мора лоциране су две нуклеарне подморнице и 18 борбених бродова, саопштили су данас из ОДКБ-а.

Начелник Обједињеног штаба организације обратио је пажњу и на октобарске војне вежбе Алијансе, током којих је увежбавана примена тактичког нуклеарног наоружања. Овај пут, у њима је учествовала и Пољска. Забринутост изазива и чињеница да ће ове године бити одржано око 15 таквих војних вежби, док у Пољској и балтичким земљама наставља да расте број америчких и војника НАТО. Ове државе повећавају улагања у војни сектор, што, како је речено данас, такође забрињава.

Запад увлачи Украјину у дужничку јаму без краја, а сво наоружање које Кијев добија, заједно са осталом финансијском помоћи и учешћем страних плаћеника у зони војне операције, заправо, само продужава сукоб, рекао је Сидоров.

"Украјина је изгубила своју самосталност", а увлачење све више земаља у сукоб може довести до ескалације и регионалног конфликта, упозорио је.

Подсетимо, председник Белорусије јуче је позвао земље чланице ОДКБ-а да се обједине и заузму заједнички став по питању конфликта у Украјини. У организацију тренутно улази шест држава: Јерменија, Белорусија, Казахстан, Киргистан, Русија и Таџикистан, а статус посматрача има и Србија.

"Ако неко мисли да сукоб Украјине и Русије није наш сукоб, да ћемо моћи негде да седимо по страни док све прође – то се неће десити. Доћи ће време, ускоро, буквално сутра, мораћемо да се одредимо, да заузмемо одређени став", поручио је Лукашенко.

Коментаришући ситуацију у Ирану, Сидоров је данас рекао да није немогуће очекивати да ће Иран одговорити на недавне нападе на војна постројења у тој земљи, док је као главну претњу за регију Централне Азије навео опасност од тероризма и напада верских организација које долазе из Авганистана. У том контексту, Исламска држава и Ал Каида означена су као највећа опасност, а на јужној граници Таџикистана, према његовој процени, налази се око 4.000 терориста који припадају авганистанску огранку Исламске државе. 

Сидоров се осврнуо и на питање пријема нових држава чланица у ОДКБ. Све пријатељске земље теоретски могу постати део савеза, али, како је рекао, за то постоје одређени правни оквири, те уколико се они испуне, било која земља може постати део организације.  

image