ОДКБ: НАТО два и по пута повећао број војника у Европи
НАТО је током последњих годину дана повећао контигент војних снага у Европи са 13.000 на 33.000, од чега скоро половину, односно, око 15.000 чине Американци, рекао је данас начелник Обједињеног штаба Организације договора о колективној безбедности (ОДКБ).
Ситуација на западним границама организације је напета, а због сукоба у Украјини примећен је појачан интензитет војне активности, оценио је начелник ОДКБ-а Анатолиј Сидоров. Ово је, према његовим речима, изазвано "деструктивним акцијама дела западне елите које имају за циљ подривање ситуације око организације и унутар њених појединачних држава чланица". У источном крилу НАТО-а, у Европи, налази се више од 2.000 војних авиона Алијансе, а у водама Балтичког и Средоземног мора лоциране су две нуклеарне подморнице и 18 борбених бродова, саопштили су данас из ОДКБ-а.
Начелник Обједињеног штаба организације обратио је пажњу и на октобарске војне вежбе Алијансе, током којих је увежбавана примена тактичког нуклеарног наоружања. Овај пут, у њима је учествовала и Пољска. Забринутост изазива и чињеница да ће ове године бити одржано око 15 таквих војних вежби, док у Пољској и балтичким земљама наставља да расте број америчких и војника НАТО. Ове државе повећавају улагања у војни сектор, што, како је речено данас, такође забрињава.
Запад увлачи Украјину у дужничку јаму без краја, а сво наоружање које Кијев добија, заједно са осталом финансијском помоћи и учешћем страних плаћеника у зони војне операције, заправо, само продужава сукоб, рекао је Сидоров.
"Украјина је изгубила своју самосталност", а увлачење све више земаља у сукоб може довести до ескалације и регионалног конфликта, упозорио је.
Подсетимо, председник Белорусије јуче је позвао земље чланице ОДКБ-а да се обједине и заузму заједнички став по питању конфликта у Украјини. У организацију тренутно улази шест држава: Јерменија, Белорусија, Казахстан, Киргистан, Русија и Таџикистан, а статус посматрача има и Србија.
"Ако неко мисли да сукоб Украјине и Русије није наш сукоб, да ћемо моћи негде да седимо по страни док све прође – то се неће десити. Доћи ће време, ускоро, буквално сутра, мораћемо да се одредимо, да заузмемо одређени став", поручио је Лукашенко.
Коментаришући ситуацију у Ирану, Сидоров је данас рекао да није немогуће очекивати да ће Иран одговорити на недавне нападе на војна постројења у тој земљи, док је као главну претњу за регију Централне Азије навео опасност од тероризма и напада верских организација које долазе из Авганистана. У том контексту, Исламска држава и Ал Каида означена су као највећа опасност, а на јужној граници Таџикистана, према његовој процени, налази се око 4.000 терориста који припадају авганистанску огранку Исламске државе.
Сидоров се осврнуо и на питање пријема нових држава чланица у ОДКБ. Све пријатељске земље теоретски могу постати део савеза, али, како је рекао, за то постоје одређени правни оквири, те уколико се они испуне, било која земља може постати део организације.