Патријарх Кирил: Украјинске власти најсвирепијe газе права својих грађана
Док државно руководство Украјине декларише приврженост демократским нормама, европском путу развоја и поштовању права грађана, иста та права газе на најсвирепији начин, рекао је патријарх московски и целе Русије Кирил у свом обраћању поводом прогона православних украјинских монаха Кијевско-печерске лавре.
Налог власти да протера монахе из Кијевско-печерске лавре је, према његовим речима, монструозно дело које се може упоредити са прогоном вере у време комунистичког безбожништва.
"Власти отворено игноришу закон, а да не говорим о минималном поштовању права грађана. Рад одређене комисије, која је недавно овде проверавала да ли се у лаври врше субверзивне делатности, показао је свој карактер, њен репресивни циљ је био потпуно протеривање монаха из лавре. А тај циљ нису крили државни службеници који су под утицајем шведских власти и представника других верских организација", приметио је руски патријарх.
Средином новембра, Служба безбедности Украјине (СБУ) заједно са Националном полицијом и Националном гардом вршила је претрес у Кијевско-печерској лаври, као и у два манастира на територији Сарненско-полеске епархије Украјинске православне цркве (УПЦ) Московске патријаршије у Ровенској области.
Патријарх Кирил је позвао да светске званичнике да уложе све напоре и спрече насилно затварање манастира што ће довести до кршења права милиона украјинских верника на слободу вероисповести, загарантованих уставом Украјине и другим међународним документима, Универзалне декларације о људским правима, Декларације о елиминацији свих облика нетрпељивости и дискриминације на основу вере и других уверења.
"Заиста се надам да ће се моје речи чути", казао је патријарх Кирил.
Прогон који данас трпе православни украјински монаси сличан је прогону монаха за време атеистичке владавине у 20. веку, приметио је поглавар Руске православне цркве.
Подсетио је да су монаси лавре онда уложили колосалан труд и велика средства да обнове цркву, рестаурирају срушене манастире, и главно, врате пређашње духовне традиције и манастирски живот, и све то, како је рекао, уз минималну или, чешће, без помоћи власти.
Лавра је један од највећих православних манастира на свету, више од 200 монаха и искушеника. Постоји од 11. века и први је манастир Кијевске древне Русије. Манастир је родоначелник заједничке духовности и монашке традиције руског, украјинског и белоруског народа.
"Лавра је колевка наше цивилизације и националне културе", истакао је патријарх Кирил и додао да је управо у овом манастиру написан први историјски споменик Старе Русије "Повест времјоних љет" из којег је потекла писмености и књижевности руског, украјинског и белоруског народа.
Монаси се не боје
Монаси Кијевско-печерске лавре поделили су видео обраћања како би целом свету показали да су хришћани, православци и да се не боје никога и ничега.
"Спремни смо да будемо овде до краја, ако неко хоће да дође овде да нас удара и да нас вуче за ноге и руке, спремни смо. Не бојимо се било чега чиме може да нас осуди свет, нисмо учинили ништа против наше Цркве, против наше отаџбине Украјине, молимо се Богу за за своју земљу и свој народ", поручили су монаси у обраћању на енглеском језику.
Иако себе декларишу као хришћане, у њиховој земљи, како кажу, сви их сматрају издајницима.
"Нисмо издајници, ми смо хришћани и пред целим светом исповедамо веру Христову, рођени смо да следимо каноне Цркве", поручили су монаси.
Хиљаде украјинских верника се 13. марта окупило на богослужењу и литији у одбрану Кијевско-печерске лавре и због протеривања монаха.
Митрополит Павле, игуман лавре, се огласио у име манастира и против прогона лавре, рекавши да ће православни до краја бранити своја права и светиње.
Председник Украјине Владимир Зеленски је прогон православља назвао "легалном борбом за духовност Украјинаца", а монаси се протерују због наводног истека уговорних обавеза, наводи се у документу Националног резервата Кијевско-печерске лавре, који је подређен Министарству културе Украјине, објављеном 10 марта.
Очигледно је да мишљење свог председника не деле хиљаде Украјинца који су дошли да подрже монахе.