Русија

Без решења за руску способност за електронско ратовање: Уништавају и софистициране америчке ракете

Руски систем "Р-330Ж житељ" у стању је да омета сателитске сигнале
Без решења за руску способност за електронско ратовање: Уништавају и софистициране америчке ракете© Tanjug/(AP Photo/Libkos

Русија је у стању да онеспособи ракете америчке производње, које се употребљавају у Украјини, јер многе користе ГПС сигнале, преноси "Бизнис инсајдер".

И Русија и Украјина покушавају да ометају непријатељску електронику пројектила. Међутим, руска способност за електронско ратовање је напредовала у току сукоба.

Према извештајима са терена, Русија је онеспособила софистициране ракете, које су западни савезници Украјине заштитили шифровањем њихових ГПС координата.

Брајан Кларк, виши сарадник истраживачког центра на Хадсон институту, изјавио је за Би-Би-Си да су се руске способности за електронско ратовање још и побољшале у току Специјалне војне операције у Украјини.

Он је додао да Русија дуж читаве линије фронта распоређује на стотине малих, мобилних јединица за електронско ратовање, док се раније ослањала на велике и гломазне јединице, које су биле лаке мете.

Кларк је за Би-Би-Си изјавио да су руске технологије и раније биле у стању да ометају ГПС координате ракета, онеспособе украјинске дронове или потисну радарске сигнале које је Украјина користила да идентификује циљеве за напад.

Западна офанзивна тактика није омогућила преокрет у сукобу у Украјини

Руски систем "Р-330Ж житељ" у стању је да омета сателитске сигнале.

"Систем `житељ` може да омета ГПС сигнал у кругу од 30 километара", рекао је Кларк. "За оружје попут система ЈДАМ, које користи само ГПС да га води до циља, то је довољно да изгуби оријентацију и промаши мету."

Ово није први пут да западни савезници изражавају забринутост због неефикасности оружја попут система ЈДАМ. Британски истраживачки центар "Ројал јунајтед сервисес институт" је у јануару цитирао процурела америчка документа, у којима су званичници изразили забринутост да Русија омета ГПС координате.

ЈДАМ бомбе су оружје које су САД послале Украјини, а може се лансирати на циљеве удаљене до 50 километара. Као и многе ракете дугог домета, оне се ослањају на ГПС координате како би погодиле свој циљ.

ЈДАМ бомбе имају већи домет од ракета ХИМАРС, које је Украјина користила у контраофанзиви прошле године, објавио је "Дифенс пост". Ове бомбе су представљале оружје у које су западни савезници полагали велика очекивања, надајући се ће направити преокрет у сукобу.

Међутим, руска одбрана се показала отпорном на оружја које је испоручивао Запад, укључујући и западне тенкове. Западна офанзивна тактика, закључује "Бизнис инсајдер", није обезбедила Украјини одлучујући продор.

 

image