Захарова о нападу на Константиновку: Потпуна демилитаризација Кијева витална потреба
Потпуна демилитаризација кијевског режима није само захтев, то је потреба од виталног значаја, наводи портпаролка руског министарства одбране Марија Захарова коментаришући истрагу "Њујорк тајмса" која је открила да су ракете које су погодиле пијацу и однеле животе цивила ипак долетеле са територије коју контролише украјинска војска.
"Ма колико наводно независне међународне истражне групе прикривале своје мезимце и чак и да је текст објављен ненамерно, свима је јасно да је демилитаризација решење", написала је Захарова на Телеграму.
"Њујорк тајмс" је јуче објавио заиста сензационалну истрагу за ниво актуелних америчких медија", наводи она и тврди да наслову "Украјина бомбардује сопствене градове" нису потребни наводници – "зато што је кијевски режим то увек радио, и наставља да ради".
У несрећи на пијаци у Константиновки 6. септембра погинуло је најмање 16 Украјинаца након експлозије пројектила 9М38 испаљене из система "бук", наводи Захарова и подсећа да је иста класа система ПВО коришћена у инциденту са малезијским Боингом 2014. године.
Ракетни напад 6. септембра на Константиновку која се налази у ДНР био је један од најсмртоноснијих у земљи последњих месеци, оценила је Захарова.
"Зеленски је за напад окривио руске 'терористе', а многи медији су пренели његове речи. Али докази које је прикупио и анализирао амерички лист аргументовано сугеришу да је катастрофални напад проузроковала украјинска ПВО ракета испаљена из лансера 'бук'", пише она.
Али то није све, наставила је.
"У тексту америчког листа се наводи да су украјинске власти покушале да изведу информативну специјалну операцију, очигледно, добро знајући ко је крив за смрт на пијаци", истиче Захарова.
Наиме, кијевски режим је забранио новинарима приступ остацима ракета и подручју погођеном ударом. Упркос томе, сви анализирани подаци - снимци камера, фотографије кратера од експлозије, звуци лансирања ракета, искази очевидаца – буквално све говори о очигледној кривици Оружаних снага Украјине.
"Кијевске власти су учиниле исто после трагедије са малезијским Боингом – нису пустили Малезијце да приступе олупини нити су их укључили у истражну групу, а САД нису поделиле материјале које су забележили њихови сателити" подсећа она.
"Ни раније, 2014. године, Кијев није затворио небо над територијом активних непријатељстава, што је довело до обарања цивилног авиона. И тада су у близини били размештени ПВО системи 'бук', уз помоћ којих је Кијев сада бомбардовао сопствену пијацу", пише Захарова и проналази аналогију у деловању кијевског режима.