Русија

Узбуна на Западу због руског авиона: Прошао тестирање на фронту у Украјини (ВИДЕО)

Русија је направила борбени авион који превазилази све што имају Оружане снаге Украјине, када је реч о системима ваздух-ваздух
Узбуна на Западу због руског авиона: Прошао тестирање на фронту у Украјини (ВИДЕО)Getty © Matt Cardy

Руски борбени авион МиГ-35 може да изводи нападе на читавој територији Украјине, пише часопис "Милитари воч".

"Та класа ловаца је добро оптимизована за извођење високопрецизних удара по циљевима на читавој територији Украјине, без обзира на растојање", наводи се у чланку.

Авион је прошао борбено тестирање на фронту у Украјини. Модел авиона превазилази све оно што имају Оружане снаге Украјине, када је реч о системима ваздух-ваздух.

Главни конструктор Сергеј Коротков је недавно рекао да се овај авион већ примењује у зони СВО иако му тек предстоје пробни летови.

Руско ваздухопловство је први пут потврдило распоређивање борбеног авиона МиГ-35 "4+ генерације" за борбена дејства на украјинском позоришту, наводи се у изјави главног конструктора државне Уједињене авио-компаније Сергеја Короткова.

"У светлу актуелних догађаја, авион већ учествује у свим операцијама које су у току. Даљи пробни летови тек треба да се заврше, а потом ће Министарство одбране донети коначну одлуку", навео је он, истичући да су тренутно у току преговори о могућем извозу летелице.

Само шест авиона МиГ-35 тренутно је у употреби у руском ваздухопловству, при чему је служба фокусирала инвестиције на теже класе ловаца, укључујући различите деривате Су-27 "фланкер", као и нове "стелт" ловце Су-57 Фелон.

МиГ-35 је дериват лакшег колеге Су-27, МиГ-29, који носи много мањи радар и има много мањи домет од авиона из породице Су-27, што ограничава њихову способност да патролирају огромном територијом Русије.

Авионика МиГ-35 је међу најсавременијим у инвентару руског ратног ваздухопловства, иако је ловац наводно имао планове да интегрише радар Жук-А/АЕ (АЕСА) отказан како би смањио трошкове што ограничава његову свест о ситуацији и могућности електронског ратовања и повећава његов радар потпис. Класа ловаца је добро оптимизована за извођење прецизних удара по циљевима широм Украјине на визуелном и ван визуелном домету, и веома удобно надмашује било шта у украјинском инвентару у погледу својих ваздушно-ваздух способности.

Без АЕСА радара, ниједна од способности МиГ-35 није изванредна по стандардима других ловаца у руском ваздухопловству, међутим, док чињеница да такви ловци средње тежине чине све мањи део флоте подрива предности које би се могле добити од пружања посадама борбеног искуства.

Очекује се да ће примарна корист бити на извозним тржиштима, где ће ловац моћи да се пласира као онај који је борбено тестиран и рекламиран за домет ваздух-земља, а могуће чак и ракете ваздух-ваздух које је користио у ратној зони.

Примарне предности МиГ-35 у односу на теже ловце као што су Су-30СМ и Су-35 су његове много мање потребе за одржавањем и оперативни трошкови, краћи захтеви за полетно-слетно-слетном стазом и ниски животни трошкови које комбинује са приступом сличном напредном наоружању. Ловац је годинама био једина класа у руском ваздухопловству која никада није видела борбу.

image